KAGİDER Başkanı Gülden Türktan: -"Eğitim kadının kariyer yapması için çok önem taşıyor.…

  • Yazı boyutu
KAGİDER Başkanı Gülden Türktan:
  -"Eğitim kadının kariyer yapması için çok önem taşıyor.…

KAGİDER Başkanı Gülden Türktan: -"Eğitim kadının kariyer yapması için çok önem taşıyor. Kadınların eğitiminin yüzde 10 artırılması GSMH'nın yüzde 3 artırılması anlamına geliyor. Kadına yatırım yapıyorsunuz ve ülke kalkınıyor" -Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esmer: -"Kadın da kadın sorununa erkek gibi bakıyor. Bunun temelinde de ataerkil bir toplumdan gelmemiz yatıyor. Toplum yüzyıllardır böyle sosyalize olmuş ve doğrusunun bu olduğuna inanmış. O sosyalizasyonu değiştirmek kolay değil"

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Gülden Türktan, eğitimin kadının kariyer yapması için büyük önem taşıdığını belirterek, "Kadınların eğitiminin yüzde 10 artırılması GSMH'nın yüzde 3 artırılması anlamına geliyor. Kadına yatırım yapıyorsunuz ve ülke kalkınıyor" dedi.
     KAGİDER, aralık ayı etkinliğinde "Türkiye Değerler Atlası 2012" çalışmasını hazırlayan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer'i ağırladı.
     Toplantıda konuşan Türktan, kadın girişimciliğini desteklediklerini, bunun için de kadının eğtiminin çok önemli olduğunu söyledi. Türktan, kadın istihdamını artırmak için kadın girişimciliğini desteklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Eğitim kadının kariyer yapması için çok önem taşıyor zira kadınların eğitiminin yüzde 10 artırılması GSMH'yı yüzde 3 artırılması anlamına geliyor. Kadına yatırım yapıyorsunuz ve ülke kalkınıyor. Bunu kabul etmeden yaşamamız mümkün değil. KAGİDER bugün 10 yaşında ve 10 yıldır kadın girişimini destekliyoruz. Daha köklü sorunları değiştirmek için daha köklü araştırmalar ve çalışmalar yapmamız gerekiyor. Fırsat eşitliğinde Türkiye, 60 ülke arsında 48. sırada bulunuyor. Çok daha çalışmak zorundayız. Ama ben yine de gelecekten umutluyum. Bütün bu sorunlar ile ilgili olarak zaman içinde önemli bir ivme alacağına inanıyorum."
     Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer ise Türkiye'de kadına bakışın, erkek egemen değerlerin, Türkiye siyaset, ekonomi, kültürel ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
     Esmer, Türkiye'de kişiye güven konusunda da önemli bir sorun olduğunu, insanların birbirine güvenmediğini belirterek, "Türkiye'de sorduğumuz 10 kişiden biri 'güvenilebilir' derken, İskadinavya'da 10 kişiden 8'i 'güvenilir' diyor. Güvenle demokrasi arasında çok yakın bir ilişki var. Ama biz toplum olarak birbirimize güvenmiyoruz. İş yerindeki ilişkilere de bu yansıyor ve takım halinde çalışamıyoruz. Geleneksel güven ise çok gelişmiştir. Mesela aynı aile, aynı köy ve kasabadan olanlara güvenmek gibi. Yani biz geleneksel güvenden bireysel güvene geçemedik" diye konuştu.
     Değişik kültürlerin mantıkları farklı çalıştığını, kültürlerin birbirinin kopyası olmadığını ifade eden Esmer, şöyle konuştu:
     "Birbirine güvenmeyen ülkelerde vatandaş devletine de hiç güvenmiyor. Kadın erkek eşitliğinde dünyanın neresindeyiz diye bakarsak Batı toplumlarının hayli gerisindeyiz. Ortadoğu'ya baktığımız zamanda ilerisindeyiz. Toplumları birbirinden ayıran birkaç önemli unsur var ki bunlardan bir tanesi de kadın erkek eşitliğidir. Bir de geleneksel güvensizliktir. Bir üçüncüsü de hoşgörü eksikliğidir, değişikleri, başkalıkları çok zor tolere edebilmemizdir. Büyük ölçüde tepkisiz bir toplumuz. Haksızlığa değil de haksızlıktan pay alamamaya karşıyız. Haksızlık yapılsın da bize de bir pay düşsün diyoruz.
     Bu bakış açısını değiştirmede medyanın eğitim sisteminindeki eğitmenlerin de etkisi var ama sonuçta medyadakiler de öğretmenler de bu kültürün ürünü. En azından belli kesimlerin kadın erkek eşitliğini mesele edinmesi lazım."
     Esmer, kadının kadına bakışında da sorun olduğunu belirterek, "Kadın da kadın sorununa erkek gibi bakıyor. Bunun temelinde de ataerkil bir toplumdan gelmemiz yatıyor. Toplum yüzyıllardı böyle sosyalize olmuş ve doğrusunun bu olduğuna inanmış. O sosyalizasyonu değiştirmek kolay değil. Bir de bu değişimin ekonomik alt yapısının da olması lazım" dedi.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir