"Kadınların risk alma iştahı erkeklere oranla düşük" -"Erkeklerin de kadınların da ilk yatırım…

  • Yazı boyutu
"Kadınların risk alma iştahı erkeklere oranla düşük"
     -"Erkeklerin de kadınların da ilk yatırım…

"Kadınların risk alma iştahı erkeklere oranla düşük" -"Erkeklerin de kadınların da ilk yatırım tercihi altın" -Yapı Kredi'nin Kişisel Bankacılık müşterileri için yürüttüğü yatırım, tasarruf ve tüketim eğilimlerine yönelik araştırmasına göre, kadınların risk alma iştahı erkeklere oranla daha düşük -Kadınlar daha çok vadeli mevduata sıcak bakıyor -Yatırım tercihinde hisse senedini ön planda tutanların yaklaşık yüzde 87'sini erkekler, yüzde 13'ünü kadınlar oluşturuyor

Yapı Kredi'nin Kişisel Bankacılık müşterileri için yürüttüğü yatırım, tasarruf ve tüketim eğilimlerine yönelik araştırmasına göre, kadınların risk alma iştahı erkeklere oranla daha düşük oluyor.
     Banka açıklamasına göre, Yapı Kredi Kişisel Bankacılık'ın 800 kişi ile gerçekleştirdiği "Yatırım Tercihleri Araştırması" sonuçlarında risk algısında cinsiyet farkının çok önemli olduğu gözlemlendi.
     Araştırmaya katılan ve yatırım tercihinde hisse senedini ön planda tutanların yaklaşık yüzde 87'sini erkekler, yaklaşık yüzde 13'ünü ise kadınlar oluştururken, kadınlar daha çok vadeli mevduata sıcak bakıyor.
    
     -Yatırım tercihinde altın açık ara önde-
    
     Yatırım tercihinde tüm katılımcıların ilk adresi yüzde 54 ile altın olurken, döviz cinsinden vadeli mevduat hesabı ise yüzde 37 ile ikinci sırada yer alıyor.
     Araştırmaya katılanların yüzde 33'ü yatırım fonlarını tercih ettiğini belirtirken, hisse senedine yatırımın oranı ise yüzde 28. Tahvil ve bonoya yatırım yapanların oranı yüzde 20 olurken, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nı (VOB) tercih edenlerin oranı ise yüzde 6'da kalıyor. Eurobond'a yatırım yüzde 2 ile yedinci sırada yer alırken, gayrimenkule yatırımı tercih edenlerin oranı ise yüzde 1.
    
     -Kadınların yüzde 22'si yatırım yapmadan önce aile büyüklerine danışıyor"-
    
     ESTİMA Araştırma ve Danışmanlık tarafından yürütülen araştırmaya göre, kadınların yüzde 22'si yatırım yapmadan önce aile büyüklerine danışıyor. Kadınların yatırım tercihinde ilk sırayı yüzde 51 ile altın, yüzde 42 ile ikinci sırayı vadeli mevduat alırken, yaklaşık yüzde 13'ü ise hisse senedini tercih ediyor.
     Öte yandan, cinsiyet ayrımı olmaksızın katılımcıların yaşlarına göre bir analiz yapıldığında orta yaşa doğru ilerlendikçe hisse senedine olan tercihin de artmaya başladığı görülüyor. Araştırmaya katılan 41-50 yaş arasındaki kişilerin yüzde 34'ü hisse senedine yatırım yapıyor.
     Araştırmada yüzde 26 pay alan riski seven yatırımcıların yatırım tercihlerinde ilk 3 sırayı ise, hisse senedi, altın ve yatırım fonu alıyor.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir