Kadın seramikçiler sertifikalarına kavuştu -AK Parti Kadın Kolları Başkanı Akşit:…

  • Yazı boyutu
Kadın seramikçiler sertifikalarına kavuştu
     -AK Parti Kadın Kolları Başkanı Akşit:…

Kadın seramikçiler sertifikalarına kavuştu -AK Parti Kadın Kolları Başkanı Akşit: -"Kadınlar, bir seramiği yerine koyarken, dantel işler gibi özen gösterir ve emek verir"

İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın (KSV), açtığı Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursunda başarılı olan 25 kadın kursiyer törenle sertifikalarını aldı.
     KSV'nin "İlk İşim Okullarda Değişim" projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi'nde, işsiz kadınlara yönelik açtığı Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursunun sertifika töreni gerçekleştirildi.
     Törende konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, iş ve meslek edindirmeye yönelik eğitimlerin önemine dikkati çekerek, inşaat sektöründe atılacak en büyük adımın eğitimli, diplomalı ve sertifikalı işçiler yetiştirmek olduğunu söyledi.
     Kurstan başarıyla mezun olan 25 kadın kursiyerin aldıkları eğitimi, ekonomiye katkı sağlayan bir hale dönüştürmeleri gerektiğini vurgulayan Akşit, kadınların söz konusu eğitimle sektörde çok başarılı olacaklarını ifade etti.
     Akşit, inşaat sektöründe, yeterli eğitimi olmayan bir çok kişinin çalıştığını, bu durumun sorunları da beraberinde getirdiğini kaydederek, inşaat sektörüne yönelik eğitim projeleriyle yaşanan sorunların azalabileceğini söyledi.
     Kadınların yer ve duvar karosu kaplama işini çok iyi yapacaklarına inancını dile getiren Akşit, "Kadınlar, çok özenlidir, dikkatlidir ve zevklidir. Kadınlar bir seramiği yerine koyarken, dantel işler gibi özen gösterir ve emek verir. Ben evimde böyle bir işi yaptıracak olsam kadın seramik ustasını tercih ederim. Yol gösterildiği zaman kadınların önünde hiçbir şey duramaz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Kadın kursiyerler erkek kursiyerlerden daha başarılı"-
    
     Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos da, 25 adet kadın kursiyerin aldıkları eğitimin sonunda sektöre fiili olarak dahil edildiğini ifade etti. Erkek ustaların arasından sıyrılan 25 kadın kursiyerin emeklerini estetikle birleştirip yaptıkları işlerde sanat eseri çıkaracaklarını belirten Sarantopoulos, kadın kursiyerlerin erkek kursiyerlere göre daha yüksek not aldıklarını kaydetti.
     Sarantopoulos, kursa katılan kadın kursiyerlerin, staj çalışmalarında Ahiboz İlköğretim Okulu tuvaletlerini yenilediklerini belirterek, söz konusu projeyle işsiz gençlere daha iyi bir gelecek sağlanırken köy okullarının tuvaletlerinin de yenileyerek ilkokul öğrencilerine daha sağlıklı bir eğitim imkanı sağlandığını vurguladı.
     Sarantopoulos, hedeflerinin 2015 yılına kadar bin 250 işsiz gencin meslek sahibi olması ve 50 köy okulunun tuvaletinin yenilenmesi olduğunu kaydetti.
     Törende Meslek Kursu'nu başarıyla bitiren 25 kadın kursiyere, sertifikalarının yanı sıra ustalık yaparken kullanmaları için tüm araç ve gereçlerin içinde bulunduğu bir takım çantası ile seramik kesme makinesi hediye edildi.
    
    
    

Bu haberi 217 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir