"Kadın Liderler Zirvesi: Yönetimde Kadın Farkı" paneli -Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi ve…

  • Yazı boyutu
"Kadın Liderler Zirvesi: Yönetimde Kadın Farkı" paneli 
  -Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi ve…

"Kadın Liderler Zirvesi: Yönetimde Kadın Farkı" paneli -Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci: "İstihdama kadın ve erkeğin eşit oranda katılımı ile aslında akıllı ekonomik modele kavuşmak mümkün" -"İstihdama kadın ve erkeğin eşit oranda katılması ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasına yüzde 25 artış sağlıyor" -Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu: "Türkiye'de bankacılık sektöründe bireysel kredilerde batak oranları dünya standartlarının altında. Aile fonksiyonunun etkisiyle kredi borcu şeref meselesi kabul ediliyor"

Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci, istihdama kadın ve erkeğin eşit oranda katılımı ile akıllı ekonomik modele kavuşmanın mümkün olduğunu belirtti.
     Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve General Electric co-sponsorluğunda hayata geçirilen CEO Club toplantılarının 2013 yılı ilk toplantısı yapıldı.
     "Kadın Liderler Zirvesi: Yönetimde Kadın Farkı" konulu panel kapsamında, Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin kadın yöneticileri bir araya geldi.
     General Electric Üst Yöneticisi (CEO) Canan Özsoy, "Kadınlara fırsat eşitliğinde Türkiye ancak dünya 124.sü. Kadınların iş hayatında daha çok yer alabilmesi için engellerin ortadan kaldırılması gerek" dedi.
     Vodafone Türkiye Pazarlama İletişimi ve Kurumsal Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci ise toplumda cinsiyet eşitliğinin mutlaka sağlanması gerektiğini vurguladı. İstihdama kadın ve erkeğin eşit oranda katılımı ile akıllı ekonomik modele kavuşmanın mümkün olduğunu ifade eden Keçeci, "Yapılan çalışmalarda istihdama kadın ve erkeğin eşit oranda katılması ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasına yüzde 25 artış sağlıyor. Çalışan verimliliğinde de kadın yüzde 25 artış sağlıyor. Üst yönetimde kadın ve erkek eşitliğini gözeten firmalarda ise öz kaynak karlılığında yüzde 41, operasyon sonuçlarında ise yüzde 56 daha iyi performans göstermeleri mümkün oluyor" diye konuştu.
    
     -"Dünyadaki firmalarda kadın üst yönetici oranı yüzde 5, bizde ise bu oran daha iyi yüzde 12"-
    
     Dünyadaki 600 uluslararası firmanın üst yöneticilerinden sadece yüzde 5'inin kadın olduğunu vurgulayan Keçeci, "Türkiye'de ise bu oran daha iyi yüzde 12. İstihdama katılımda ise yüzde 30. Bu da şunu gösteriyor, Türkiye'de kadınların ekonomiye kazandırılmasında önümüzde çok uzun bir yol ve potansiyel var" dedi.
     Vodafone'un da konuyu önemsediğini ve çalışmalar yaptığını anlatan Keçeci, şu bilgileri verdi:
     "Bugün şirketimizde çalışanların yüzde 41'i kadın. Orta ve üst yönetimde çalışanların yüzde 23'ü kadın. Ar-ge merkezimizin yüzde 24'ü kadın. Eşit özelliklere sahip pozisyonlarda önceliğimiz kadın."
     Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da, sanayide çalışan kadın sayısının arttırılması gerektiğine değindi. Toplam çalışanları içinde kadınların payının yüzde 27 olduğunu bildiren Okyay, bu oranın yönetimde yüzde 25 olduğuna dikkati çekti. Bu oranları artırmayı hedeflediklerini ve rol modellerinin faydalı olduğunu dile getiren Okyay, "Karşılıklı deneyimler açısından da faydalı oluyor. Sanayi Anadolu'ya ilerledikçe bu konuda daha fazla boyutta konuşacağız. Sanayi toplumu dönüştürüyor. SPK'nın kadınının yönetimde daha fazla yer alması konusunu önemsiyorum. Kadın yöneticilerin olduğu ortamda çalışanların daha rahat olduklarını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türk halkının farklılığı aile fonksiyonu"-
    
     Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ise çalışanlarının yüzde 58'inin, üst yönetimlerinin ise yüzde 47'sinin kadın olduğunu söyledi. Fortune 500 listesindeki şirketlerde kadınların, yönetim kadrosunun sadece yüzde 14'ünü oluşturduklarını anımsatan Akçaoğlu, "Bu konuda üst yönetim seviyesinde konunun sahiplenilmesi, kadın çalışanların kişisel gelişimine destek vermek ve şirket içinde rol model olabilecek çalışanları eşleştirmek, özel sektör tarafından atılması gereken adımlar arasında bulunuyor" dedi.
     Akçaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Kadınların başarısının arkasında bulunan çok önemli bir etkeni de göz ardı etmemek gerekiyor ki Türkiye bu konuda son derece başarılı, genellikle her başarılı kadının arkasında, kendisini destekleyen bir aile vardır. Türk halkının farklılığı aile fonksiyonu. Ailenizin sizi desteklemesi. Avrupa'daki aile yapısı çok farklı. Türkiye'de bankacılık sektöründe bireysel kredilerde batak oranları dünya standartlarının altında. Aile fonksiyonunun etkisiyle kredi borcu şeref meselesi kabul ediliyor."
     Tat Konserve Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer, savaşlar ve tarihsel yapıdan dolayı kadınların iş hayatında geri planda kaldığını anlattı. Kadına olumlu manada pozitif ayrım yapılması gerektiğini ifade eden Kesimer, "Bu yanlış anlaşılmasın. Aynı işe talip aynı yetkinliğe haiz iki kişi varsa kadın olanı sayısının çoğalması yönünde tercih ediyorum. Biz şirketimizde kadınları her alanda çalıştırıyoruz. Bizde kadın kasap da var, kadın genel müdür de var. Her alanda kadına çok ihtiyaç var" dedi.
     Panelde söz alan AvivaSA Üst Yöneticisi (CEO) Meral Eredenk de, "Kadın, tasarruf bilincinde ise ailenin tasarruf sorununu ortadan kaldırıyor. Finansal okuryazarlığı yüksek olan kadının ailenin toplam tasarrufunu yüzde 6 ila 7 yukarı çıkarttığı görülüyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir