Kadın çiftçilere ödeme kolaylığı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Girişimlerimiz sonucu, tarım…

  • Yazı boyutu
Kadın çiftçilere ödeme kolaylığı
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Girişimlerimiz sonucu, tarım…

Kadın çiftçilere ödeme kolaylığı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Girişimlerimiz sonucu, tarım sigortalığıyla ilgili eski dönem borçlanmaları için müracaat süresi içinde talepte bulunan kadın çiftçilerimizden, gecikme zammı ve gecikme faizi alınmayacak" -"Uygulamadan 2011 yılında 6111 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak üzere talepte bulunup borçlarını yapılandıranlar faydalanacak"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, girişimleri sonucu, 2 Ağustos 2003 tarihi öncesinde kendi nam ve hesabına tarımsal faaliyet yürüten kadın çiftçilerden, tarım sigortalılığıyla ilgili eski dönem borçlanmaları için müracaat süresi içinde talepte bulunanlardan gecikme zammı ve gecikme faizi alınmayacağını bildirdi.
     Bayraktar, uygulamadan 6111 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak üzere talepte bulunup borçlarını yapılandıran ve daha sonra çıkan 6270 sayılı kanun kapsamında sigortalılık durumları değişen kadın çiftçilerin yararlanacağına dikkat çekti.
     Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde yaptıkları girişimler sonucu, 26 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6270 sayılı kanun ile mülga 17 Ekim 1983 tarihli 2926 sayılı kanunun 2 Ağustos 2003 öncesinde kendi nam ve hesabına tarımsal faaliyette bulunan kadın çiftçiler için getirdiği "aile reisliği" kavramından kaynaklanan farklı uygulamanın tümüyle kaldırılarak kadın çiftçilerin mağduriyetinin giderildiğini hatırlattı.
    
     -Kadın çiftçiler yüksek borçlanma miktarıyla karşı karşıya kalıyorlardı-
    
     Ancak Ziraat Odalarına yoğun şekilde başvuran kadın çiftçilerin, SGK şubelerine, yeni yasa kapsamında, 1994 yılından itibaren borçlanmak için gittiklerinde, gecikme zammı ve faizleriyle beraber oldukça yüksek borçlanma miktarlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ilettiklerini belirtten Bayraktar, şunları kaydetti:
     "SGK nezdinde yaptığımız girişimler sonucunda, 27 Haziran 2012 tarihli genelgeyle 6270 sayılı kanunla getirilen düzenlemeye istinaden tescil tarihlerindeki değişiklik nedeniyle sigortalılık durumları değişen kadınlardan, değişiklikten önce 6111 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak üzere müracaat süresi içinde talepte bulunanların mağduriyeti giderildi. Peşin ödeme koşullarından yararlananlar ile taksitle ödeme taahhüdünde bulunanlara tebliğ edilen ödeme planları çerçevesinde taksitlerini ödeyenlerin aynı koşullarda yeniden yapılandırma şartlarından yararlandırılması sağlandı. Kadın çiftçilerimiz hak kazandıkları dönem için gecikme cezası ve gecikme zammı ödemeyecek."
     Türkiye'de tarım istihdamında en fazla ihmal edilen konulardan birisinin sosyal güvenlik olduğunu, bu sektördeki en mağdur kesimi de kadınların oluşturduğunu vurgulayan Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) son yayımladığı Nisan ayı istihdam verilerine göre, tarımda çalışan 6 milyon 11 bin kişinin 2 milyon 807 binini kadınların oluşturduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir