Kadın çiftçiden örnek proje

  • Yazı boyutu
Kadın çiftçiden örnek proje

"Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması"nın geçen yılki Türkiye birincisi Hatice Gezer, güneş enerjisiyle çalışan damla sulama sistemi kurdu

"Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması"nın geçen yılki Türkiye birincisi Hatice Gezer, 18 dönümlük tarlasına diktiği yarı bodur elma ağaçlarını sulamak için güneş enerjisiyle çalışan damla sulama sistemi kurdu.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması" meyvelerini vermeye başladı.
     Yarışmanın 2011 yılı Türkiye birincisi Çanakkaleli Hatice Gezer, Bakanlıktan aldığı destekle örnek bir proje hayata geçirdi. Gezer, 18 dönümlük tarlasına diktiği yarı bodur elma ağaçlarını sulamak için güneş enerjisiyle çalışan damla sulama sistemi kurdu. Güneş enerjisinden ürettiği elektrikle tarlasının yanındaki kanaldan su getirebilen Gezer, sıfır maliyetle sulama ihtiyacını karşılayabiliyor.
     Hatice Gezer, taşınabilir özelliğe sahip bu sistemi, sulama yapılmayan dönemlerde evinde enerji kaynağı olarak da kullanıyor.
    
     -"Sistem için sadece kurulum masrafı ödedik"-

    
     Çok sayıda çiftçi kadına örnek olan Hatice Gezer, projenin uygulama aşamasında eşi ve çevresinden büyük destek aldığını kaydetti.
     Gezer, "Temiz enerjiyle sulamayı yapıyoruz. Bu sistem için sadece kurulum masrafı ödedik. Sistem 4-5 yıl içinde kendini amorti eder" diye konuştu.
     Projesinin Çanakkale'de bir ilk olduğunu ifade eden Gezer, farklı illerden projeyi incelemeye geldiklerini anlattı.
     Çanakkale'de düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması sonrası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Recep Tezgel de Bakanlık personeli ve kadın çiftçilerle Gezer'in bahçesinde incelemelerde bulundu.
     Yenilenebilir enerji sistemiyle yarı bodur elma bahçesini nasıl kurduğunu konuklarına anlatan Gezer, sistemin doğayı kirletmediğini dile getirdi.
    
    
    


Bu haberi 762 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir