Kadın Çiftçi Eğitimi Tanıtım Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Kadın olmak…

  • Yazı boyutu
Kadın Çiftçi Eğitimi Tanıtım Toplantısı
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  -"Kadın olmak…

Kadın Çiftçi Eğitimi Tanıtım Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Kadın olmak her yerde zor ama Türkiye'de daha zor. Çünkü bir aileyi bir arada tutuyor. Hem ailenin ve erkeklerin bütün yükünü çekiyor hem ekonomiye katkı sağlıyor" -"O nedenle onların bu çabasını verimli kılmak, her şeyden önce sadece vicdanın değil aklın da gereğidir" -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Yatırım yapanlara verilen prim desteklerinde olduğu gibi tarım sektöründe çalışan kadınlarımızın da sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50-60'ının devlet tarafından karşılanmasını arzu ediyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kadın olmanın her yerde zor ama Türkiye'de daha zor olduğunu ifade ederek, "Çünkü bir aileyi bir arada tutuyor. Hem ailenin ve erkeklerin bütün yükünü çekiyor hem ekonomiye katkı sağlıyor. O nedenle onların bu çabasını verimli kılmak, her şeyden önce sadece vicdanın değil aklın da gereğidir" dedi.
     Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Kadın Çiftçi Eğitimi" tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Türkiye'de her 4 kişiden birinin tarımda çalıştığını, ülkede 3 milyon 100 bin civarında çiftlik bulunduğunu, bu işletmelerin çok büyük bir kısmında kadınların emek harcadığını belirtti.
     Eziyeti ve cefayı kadınların çektiğini dile getiren Eker, şunları kaydetti:
     "Fedakarlığı onlar yapıyor ama bu üretimde, bu faaliyette, bu fedakarlığın karşılığında bir isim yok. İnanıyorum ki onların büyük fedakarlıkla yaptığı bu çalışma, bu çaba çok daha verimli hale getirilebilir. Eğer biz tarımda, kırsal alanda çalışan kadınlarımızı eğitim yönünden güçlendirirsek, onlara yaptıkları iş hakkında daha çok bilgi verebilirsek, daha çok donanım sahibi olmalarına katkı sağlarsak o zaman hem yaptıkları işten daha büyük bir haz alırlar hem milli ekonomiye daha büyük oranda katkı sağlarlar hem de Türkiye'nin kalkınmasındaki rolleri, etkinlikleri artar hem bu faaliyet daha görülür hale gelir."
     Hükümet olarak bu konuya çok önem verdiklerini dile getiren Eker, bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kurulduğunu anımsattı.
     Kadın olmanın her yerde zor olduğunu ama Türkiye'de daha zor olduğunu belirten Eker, "Çünkü bir aileyi aslında bir arada tutuyor. Hem ailenin ve erkeklerin bütün yükünü çekiyor. Hem ekonomiye katkı sağlıyor, özellikle kırsal alanda Türkiye'nin hem ekolojik dengesinin korunmasında hem tarımsal faaliyetin sürdürülmesinde hem de milli gelirin artırılmasında büyük bir role sahipler. O nedenle onların bu çabasını verimli kılmak, her şeyden önce sadece vicdanın değil aklın da gereğidir" diye konuştu.
    
     -"Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı"-
    
     Eker, bütün sorunların hesaba katılıp çözüm üretilmesi gerektiğini vurgulayarak, Bakanlığının "Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı" hazırladığını bildirdi.
     Bakanlığının, bu plana uygun olarak kırsal alanda kadının eğitilmesine yönelik bir dizi projeyi hayata geçireceğini belirten Eker, planda hangi kuruluşlarla hangi faaliyetlerin hangi zaman diliminde tamamlanacağının bulunduğunu ifade etti.
     Kadınların sorunlarının çözümü ve hayatlarının kolaylaştırılması açısından 2007'den beri bütün bölgelerde kırsal alanda kadın çalıştayları düzenlediklerini anlatan Eker, yeni projelerin desteklenmesi aşamasında kadınlara yeni imkanlar getirdiklerini söyledi.
     "Amacımız kırsal alandaki bütün sektörlerde kadın müteşebbis sayısını artırmak" diyen Eker, bugün bu alanda bir eğitim seferberliği başlattıklarını dile getirdi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin bu yıl mayıs ayında "Kadın Çiftçi Eğitimi" işbirliği protokolünü imzaladıklarını belirten Eker, "Bugün bismillah deyip uygulamaya geçiyoruz. Eğiticilerin eğitimleriyle başlıyoruz. Eğitimcilere çeşitli dersler verilecek. Bugün burada eğittiğimiz sınırlı sayıdaki eğitimci bunu binlerle on binlerle nasıl buluşturacak, o çalışma yapılacak" dedi.
    
     -"Zararın neresinden dönülürse kardır"-
    
     Bakan Eker, bakanlığında 63 disiplin alanı bulunduğunu belirterek, kendisinin 81 ile sosyolog tayin ettiğini bildirdi. "Bütün tarımsal projelerin içinde insan var. İçinde insan duygusunun, hissiyatının, mutluluğunun mutlaka bir şekilde görülmesi lazım ki bu projeler hayata doğru şekilde tatbik edilebilsin ve amacına ulaşabilsin. Bu eğitim programlarında mutlaka sosyologlardan katkı bekliyorum" diye konuştu.
     Bakanlığa 40 civarında iletişim uzmanı aldıklarını kaydeden Eker, bütün bu projelerin hayata geçmesinde bireysel ve kurumsal iletişimin son derece önemli olduğunu söyledi. Eker, "Hem sağlıklı hem verimli hem karlı bir üretime dönüştürme süreci bir arada değerlendirilir. Bizim bütün bu eğitim programlarından amacımız bu. Bunları sağlamak. Kadınlarımızın bu alandaki donanımını artırmak" şeklinde konuştu.
     Projede emeği geçenlere teşekkür eden Eker, şunları kaydetti:
     "Bu, kutlu bir çabadır. Kadına hizmet, topluma hizmet, insanlığa hizmettir. Eğer biz topumdaki erkeklerin daha sağlıklı, ruh ve beden sağlığı yerinde bireyler olarak, mutlu ve müreffeh bireyler olarak topluma katkılarını bekliyorsak bunun en doğru, en sağlıklı yolu bu alanda kadınlarımızın eğitimine gerekli önemi vermekten geçer. Sadece kadınların hakları açısından değil bu. Toplumun bütününün geleceği açısından da son derece önemlidir. Geç kalınmış bir çalışmadır, geç kalınmış bir çabanın, projenin hayata geçirilmesidir. Çok geç kalınmıştır ama zararın neresinden dönülürse kardır derler. Biz bugün bu çalışmayı başlatıyoruz."
    
     -"Kadın çiftçiyi eğitmek, gelecek nesilleri eğitmek demek"-
    
     TZOB Genel Başkanı Bayraktar, çiftçilerin tarımsal alandaki yenilikler konusunda bilgilendirilmesi için kadın çiftçilerin eğitiminin önemini vurguladı.
     "Bir kadın çiftçiyi eğitmek demek gelecek nesilleri eğitmek demektir" diyen Bayraktar, kadın çiftçi eğitiminin konularını "iklim değişikliği ve kadın, kooperatifçilik ve kadın, girişimcilik, liderlik ve kadın, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, Türkiye'de kadının durumu, kadın erkek eşitliği alanında ulusal mevzuat ve sosyal güvenlik" olarak belirlediklerini kaydetti.
     Kadınların eğitim düzeyinin yükseldikçe iş gücüne katılma oranlarının da arttığına işaret eden Bayraktar, 2012 yılı temmuz ayı verilerine göre okur-yazar olmayanların yüzde 18,3; lise altı eğitimlilerin yüzde 26,7; lise mezunlarının yüzde 30,9; mesleki veya teknik lise mezunlarının yüzde 36,9 ve yüksek öğretim mezunlarının yüzde 68,8 oranında iş gücüne katıldıklarını bildirdi.
     Yine aynı ay verilerine göre toplam istihdamda tarımın payının yüzde 26 olduğunu belirten Bayraktar, istihdam edilen kadınların yüzde 42,6'sının, erkeklerin ise yüzde 19'unun tarım sektöründe yer aldığını anlattı.
    
     -"750 ziraat odamızda kadın birimleri oluşturulacak"
    
     Şemsi Bayraktar, kırsal alanda çalışan kadınların sorunlarına sahip çıkmak ve kadın çiftçilerin örgütlenmelerini sağlayabilmek amacıyla ülke genelindeki 750 ziraat odasında kadın birimleri oluşturmayı planladıklarını bildirdi.
     Yatırım yapanlara verilen prim desteklerinde olduğu gibi tarım sektöründe çalışan kadınların da sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50-60'ının devlet tarafından karşılanmasını arzuladıklarını belirten Bayraktar, "Bu, tarımda istihdam edilen kadınlarımızın sosyal güvenlik kapsamına alınmasını kolaylaştıracaktır. Bu desteğin verilmesi durumunda, kadın çiftçilerimizin sağlık harcamaları eşleri yerine kendi sigortalarınca karşılanacağından, desteğin büyük kısmı devlete geri dönecek, kayıt dışılık da önlenecektir" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından tanıtım toplantısına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile TZOB Genel Başkanı Bayraktar fotoğraf çektirdi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir