Kaçakçılıkla mücadele -El konulan araç ya da eşyaların muhafaza, depolama, yükleme, boşaltma ve…

  • Yazı boyutu
Kaçakçılıkla mücadele
  -El konulan araç ya da eşyaların muhafaza, depolama, yükleme, 
  boşaltma ve…

Kaçakçılıkla mücadele -El konulan araç ya da eşyaların muhafaza, depolama, yükleme, boşaltma ve nakliye ücretleri belirlendi -Eşyanın muhafaza ücreti, eşyanın değeri üzerinden günlük binde biri olacak -Muhafaza edilen motorlu araçlar için maktu olarak, iş makinelerine 8 lira, tır, kamyon ve otobüs için 7 lira, minibüs, midibüs ve kamyonet için 5 lira, diğer binek ve yük vasıtaları için 3 lira, sakatlara mahsus motorlu veya akülü araçlar ile motorlu bisikletler için 1 lira günlük ücret uygulanacak

Kaçakçılıkla mücadele kanunu uyarınca elkonulan eşya veya alıkonulan aracın muhafaza, depolama, yükleme, boşaltma ve nakliye ücretleri belirlendi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Uyarınca Elkonulan Eşya veya Alıkonulan Aracın Muhafaza, Depolama, Yükleme, Boşaltma ve Nakliye Ücretlerine Dair Tebliğ"e göre, eşyanın muhafaza edileceği yere kadar yüklenmesi, boşaltılması ve nakliyesi gibi hizmetler el koyan ya da alıkoyan birimlerce yerine getirilecek.
     Eşyanın teslimine kadar yapılan masraflar rayiç bedeli göz önüne alınarak fatura veya gider pusulası ibraz edilmesi kaydıyla, gümrük müdürlüğünce genel bütçeden ödenecek ve bakanlık birimlerince eşyanın teslimi veya muhafazası halinde bu birimlere herhangi bir ödeme yapılmayacak.
     Mahkemece, eşyanın sahibine iadesine ilişkin karar verildiğinde, mahkeme kararının tebliğ edildiği tarihten itibaren yedi gün içerisinde eşyanın teslim alınmasına dair gümrük müdürlüğünce eşya sahibine veya temsilcisine tebligat yapılacak ve mahkeme kararı ile birlikte bu tebligatın birer örneği eşyayı muhafaza edene gönderilecek.
     Tebligatın ilgiliye tebliğ edildiği tarihi veya tebligatın yapılmış sayılacağı tarihi takip eden yedi gün içinde eşyanın teslim alınmaması halinde, eşyanın teslim alınmasına kadar geçecek sürede oluşacak ardiye ücretlerinden eşya sahibi sorumlu olacak.
     Mahkemece eşyanın müsaderesi, mülkiyetin kamuya geçirilmesi veya tasfiyesi yönünde karar verilmesi halinde kararın gümrük müdürlüğüne tebliğ edilmesinden itibaren en geç otuz gün içerisinde karar işletmeye bildirilecek.
    
     -Eşyanın muhafaza süresi ve ücreti-
    
     Mahkemece sahibine iadesine karar verilen eşyanın, kararın gümrük müdürlüğünce eşya sahibine tebliğ edildiği tarihi takip eden yedinci gün dahil geçen süre eşyanın muhafaza süresi olacak.
     Eşyanın müsaderesi, mülkiyetin kamuya geçirilmesi veya tasfiyesi yönünde karar verilmesi durumunda, işletme müdürlüğünce teslim alındığı tarihe kadar geçen süre eşyanın muhafaza süresi olacak.
     Eşyanın muhafaza ücreti, eşyanın değeri üzerinden günlük binde bir olarak uygulanacak.
     Muhafaza edilen motorlu araçlar için ise maktu olarak, iş makinelerine 8 lira, tır, kamyon ve otobüs için 7 lira, minibüs, midibüs ve kamyonet için 5 lira, diğer binek ve yük vasıtaları için 3 lira, sakatlara mahsus motorlu veya akülü araçlar ile motorlu bisikletler için 1 lira günlük ücret uygulanacak.
     Boş konteynerin muhafaza edilmesi halinde konteyner başına günlük 5 lira, eşyanın konteyner içinde muhafaza edilmesi halinde ise konteyner başına günlük 6 lira ücret alınacak.
     Altı aydan sonraki muhafaza süresi için bu ücretler yarısı oranında uygulanacak. Ücret hesabında, eşyanın muhafazasının sona erdiği gün dikkate alınmayacak.
     Hesap edilecek ücret, eşyanın değerinin yüzde 30'unu geçmeyecek.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir