JP Morgan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri Araştırmaları Raporu: -"Türkiye'nin güçlü ihracatı…

  • Yazı boyutu
JP Morgan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri Araştırmaları Raporu:
  -"Türkiye'nin güçlü ihracatı…

JP Morgan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri Araştırmaları Raporu: -"Türkiye'nin güçlü ihracatı ekonomik büyümeyi destekleyerek cari açığın hızla azaltılmasında etkili oldu" -"Türkiye 2012 yılında yüzde 2,8, 2013 yılında ise yüzde 4,5 büyüyecek" -"Türkiye'de 2012 yılında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 8,7, 2013 yılındaysa yüzde 6,0 oranında gerçekleşecek"

JP Morgan, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri (EMEA) Araştırmaları Raporu'nda, "Türkiye'nin güçlü ihracatı ekonomik büyümeyi destekleyerek cari açığın hızla azaltılmasında etkili oldu" değerlendirmesi yapıldı.
     Raporda, Türkiye'nin ihracat pazarlarını çeşitlendirmesinin ve ürün fiyatlandırma konusunda rekabetçiliğini koruyor olmasının ihracatın artırılmasının ardındaki temel itici güç olduğunun belirtildiği raporda, Türkiye'de ekonomi yönetiminin "yumuşak inişi yöneterek" 2012 yılı sonunda ortalama yüzde 2,8 oranında ekonomik büyümeyi sağlayacağı tahminin yer verdi. Raporda, Türkiye'nin ihracatındaki artış vurgulanırken, "Türkiye'nin güçlü ihracatı ekonomik büyümeyi destekleyerek cari açığın hızla azaltılmasında etkili oldu" ifadesine yer verildi.
     Raporda, Türkiye'nin zorlu makro ekonomik görünüme göre göstermiş olduğu, direncin ana sebepleri arasında Türkiye'nin ihracatını Avrupa Birliği pazarlarından Ortadoğu, Asya ve Amerika gibi yeni pazarlara doğru çeşitlendirmesinin yer aldığı belirtilirken, Türkiye'nin mayıs ayında, Avrupa'ya olan toplam ihracatının yüzde 7 azaldığı, diğer ülkelere yüzde 44 oranında arttığı kaydedildi.
     Ayrıca, Türkiye'nin ihracatında Avrupa'nın payının yüzde 47'den, yüzde 36'ya kadar gerilediği, sadece bir kaç yıl öncesinde bu oranın yüzde 55 oranında olduğu anımsatıldı. Türkiye'nin ihracatını özellikle Mısır, Irak ve Libya gibi ülkelerde artırdığı belirtilirken, "Bu ülkelerde talebin yapısal olduğu düşünüldüğünde, küresel talebin azalmasına rağmen Türkiye'nin ihracat performansının gücünü korumaya devam etmesi olası" ifadesine yer verildi.
    
     -2012 büyümesi yüzde 2,8
    
     Raporda Türkiye'nin 2011 yılındaki, yüzde 8,5 oranındaki ekonomik büyümeyi takiben 2012 yılında yüzde 2,8, 2013 yılında ise yüzde 4,5 büyüme elde edeceği tahmininde bulunuldu. JP Morgan, Türkiye'nin uzun vadeli potansiyel büyümesinin yüzde 5 oranında gerçekleşebileceğini ekledi.
     Raporda, Türkiye'de geçen yıl 12 aylık ortalama enflasyonun yüzde 6,5 oranında gerçekleştiği, 2012 yılında 12 aylık ortalama enflasyonun yüzde 8,7, 2013 yılındaysa yüzde 6,0 oranında gerçekleşeceği öngörüsünde bulunuldu. JP Morgan, Türkiye'nin GSYH'a oranla cari açığının bu yılın sonunda yüzde 7,7'ye, 2013 yılında ise 6,1'e gerileyeceğini tahminin de bulundu. Raporda ayrıca, Türkiye'nin GSYH'a oranla mali dengesinin 2012 yılında yüzde 1,5 oranında, 2013 yılında ise yüzde 1,4 oranında açık vereceği belirtildi.
     Raporda, Türkiye'nin küresel büyüme ve Avrupa Bölgesi'ndeki endişelere rağmen, "direnç gösteriyor" olduğu belirtilirken, "Bu direncin ardındaki temel nedenleri arasında, Türkiye Merkez Bankası'nın alışılmışın dışında ve inovatif politikaların, güçlü borçluluk dinamiklerinin ve hükümetin sorumluluk sahibi politikalarının ve Türkiye'nin coğrafi avantajları bulunmaktadır" ifadeleri kullanıldı.
     Türkiye'nin yapısal reformları uygulamaya devam etmesinin, ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınmasında son derece önemli olduğunun belirtildiği raporda, 2010 yılındaki yüzde 9,2 ve 2011'deki yüzde 8,5 oranındaki büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde hız keserek yüzde 3,2 oranında gerçekleştiği hatırlatıldı. Konu ile ilgili olarak raporda, "Sert düşüşe rağmen, Türkiye'nin resesyondan korunması yüksek bir ihtimal" ifadesi kullanıldı.
     Raporda cari açık cephesinde olumlu sonuçlarının alındığına dikkat çekilerek, yılın ilk beş ayında 12 aylık cari açığın GSYH'na oranla yüzde 10 seviyesinden yüzde 8,7'ye gerilediği belirtildi. Raporda, "Petrol varil fiyatlarının 100 doların altında seyretmesi halinde, bu oranın yüzde yıl sonunda yüzde 7,7, 2013'te ise yüzde 6,1 gerçekleşmesini öngörüyoruz" ifadesi kullanıldı. JP Morgan'ın raporunda "tek umut kırıcı verinin mali performans" cephesinde olduğu belirtilirken, "Döngüsel vergi gelirlerinin düşüşünden dolayı, bu yıl için hedeflenen yüzde 1,5 oranında bütçe açığının büyük olasılıkla tutturulamayacağı' ifadesine yer verildi. Buna rağmen, bütçe alanındaki düşük performansın "makul düzeyde" olduğu ve bütçe açığının GSYH'nın yüzde 2'sinden fazla olmasının ise beklenmediği vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir