Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş: -"Türkiye, perakende pazarında yabancı markaların…

  • Yazı boyutu
Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş:
  -"Türkiye, perakende pazarında yabancı markaların…

Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş: -"Türkiye, perakende pazarında yabancı markaların radarında olmaya devam etmektedir" -"Uluslararası yeme içme markalarının, özellikle İstanbul pazarına talebi, son yılda önemli derecede artmıştır"

Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, Türkiye'nin, perakende pazarında yabancı markaların radarında olmaya devam ettiğini belirterek, uluslararası yeme içme markalarının, özellikle İstanbul pazarına talebinin son yıllarda önemli derecede arttığını bildirdi.
     Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan, Türkiye'de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği "Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü" raporu, Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve Danışmanlık Hizmetleri Yardımcı Direktörü Elif İzgi Topbaş'ın katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı.
     Raporu değerlendiren Alkaş, 2012'de birçok perakendecinin, küçük ölçekli mağaza talepleriyle daha temkinli bir büyüme eğilimi izlediğini belirterek, bu yaklaşımın başlıca sebebinin operasyonel giderlerin azaltılarak mağaza verimliliğinin arttırılması olduğunu kaydetti.
     Ayrıca e-ticaretin özellikle ev dekorasyonu ve elektronik perakende sektöründe hızla gelişmesinin de önemli bir faktör olarak ortaya çıktığını vurgulayan Alkaş, İstanbul'daki perakende caddelerine olan talebin güçlenerek arttığını, özellikle yeme içme sektöründeki perakendecilerin Nişantaşı Bölgesini, "flagship" mağazalarının İstiklal Caddesi'ni tercih ettiğini, pek çok markanın da birden fazla mağazayla Bağdat Caddesi'nde operasyonunu sürdürdüğünü kaydetti.
     Kira oranlarına bakıldığında, 2012 birinci çeyrekten bu yana, AVM'lerdeki birincil kira oranlarının metrekare başına aylık 80 avro seviyesinde sabit kaldığı ve bu rakamın 2013'te bir artış göstermeyeceği ve aynı seviyesinde kalacağının öngörüldüğünü belirten Alkaş, perakende caddelerindeki kira seviyelerine bakıldığında sınırlı arza ve hızla artan talebe bağlı olarak önemli derecede artış görüldüğünü söyledi.
     Alkaş, İstiklal ve Bağdat caddelerinde 2011'de 175 avro seviyesinde olan birincil kiranın, 25 avro artarak metrekare başına aylık 200 avro seviyesine ulaştığını vurgulayarak, Nişantaşı'ndaki birincil kira rakamının da 20 avro artarak, Bağdat ve İstiklal caddelerinin biraz altında kaldığını ve 190 avro seviyesine ulaştığını ifade etti.
     2012 sonu itibariyle, Türkiye'deki toplam kiralanabilir alanın 2011'de kıyasla 27 alışveriş merkezinde 800 bin metrekarelik bir artış göstererek, 337 alışveriş merkezinde 8,6 milyon metrekareye ulaştığını belirten Alkaş, bu AVM'lerin 11'inin, toplam stokun yüzde 44'lük payına sahip olan İstanbul'da yer aldığını dile getirdi.
     Alkaş, 2012 sonu itibariyle, 2015 sonuna kadar inşaatı tamamlanması beklenen toplam 73 alışveriş merkezinin yaklaşık 2,7 milyon metrekarelik toplam kiralanabilir alan sunması beklendiğine vurgu yaparak, İstanbul dışında, özellikle Ankara, Bursa, İzmir ve Gaziantep illerine gelecek olan alışveriş merkezi arzının güçlü olduğunun görüldüğünü söyledi.
     2012'de Türkiye'nin perakende yoğunluğunun önemli derecede artarak, 2012 sonunda 115 metrekaraye yükseldiğini belirten Alkaş, "2015'te Türkiye'nin perakende yoğunluğunun 142 metrekareye yükseleceği tahmin edilmektedir. İstanbul ve Ankara'nın ardından Isparta, Bursa, Karabük ve Kırıkkale'nin perakende yoğunluğu yüksek diğer şehirler olacağı öngörülmektedir. 2012'de yatırımcı aktivitesinin yeniden canlandığı gözlemlenmiştir. Türkiye'nin kredi notunun 2013'te bir diğer ajans tarafından yükseltilme beklentisi, 2013'te perakende pazarında yabancı yatırımı daha da güçlendirecektir" ifadelerini kullandı.
    
    
     -Gayrimenkul sektörü ciddi hareketlilik yakalayacak-
    
     Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan, Türkiye'de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği "Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü" raporunda İstanbul'da hayata geçmesi planlanan Üçüncü Köprü, Yeni Şehir, Kentsel Dönüşüm, 2020 Olimpiyat Oyunları Adaylığı, Sağlık Kampüsleri projelerinin, şehrin gelecek görünümünü değiştireceği ve bu dönüşümle birlikte sektörün büyük bir hareketlilik yakalayacağı kaydedildi.
     Orta Vadeli Program hedefleri doğrultusunda, Türkiye'nin enflasyon oranının 11 ayın en düşük seviyesine ulaşarak, Ocak 2012'de yüzde 10,61 seviyesinden Aralık 2012'de yüzde 6,16'ya gerilediği belirtilen raporda, pazarda var olan nitelikli perakende alanlarını, uluslararası markaların Türkiye pazarına girme ve ulusal markaların genişleme kararını etkileyen faktörlerden biri olarak ortaya çıktığı belirtildi.
     İyi konumda ve profesyonel yönetimi olan yüksek performanslı alışveriş merkezlerinin, perakendeci ilgisini önemli derecede arttırdığı vurgulanan raporda, verimlilik oranının artan önemine bağlı olarak, 2012'de birçok perakendecinin büyümesine daha küçük ölçekli mağazalarla devam etme eğiliminde olduğunun gözlemlendiği ifade edildi.
     Raporda, gerçekleşen alışveriş merkezi işlemlerine paralel olarak, 2013'te daha fazla perakende işleminin gerçekleşmesinin beklendiği dile getirilerek, birincil ofis alanlarına olan güçlü kullanıcı talebinin ofis pazarında mal sahiplerinin talepleri doğrultusunda gelişen bir pazarın oluşmasına neden olduğu vurgulandı.
     Ofis pazarının hız kazanarak, yatırım piyasası içerisinde önemli bir pay kazanmasının beklendiğine vurgu yapılan raporda, Avrupa tedarik zinciri yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Jones Lang LaSalle anket çalışması sonuçlarına göre, Türkiye'nin gelişmekte olan lojistik pazarları içerisinde zirvede konumlandırıldığı kaydedildi.
     Raporda, Türkiye'nin Avrupa ile Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerini birbirine bağlayan konumu, ülkeyi uluslararası bir lojistik merkez yapmak için öne çıkan ideal bir özellik olduğu ifade edilerek, ofis pazarının yatırım piyasası içerisinde önemli bir pay kazanmasının beklendiği belirtildi.
     Avrupa tedarik zinciri yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Jones Lang LaSalle anket çalışması sonuçlarına göre, Türkiye'nin gelişmekte olan lojistik pazarları içerisinde zirvede konumlandırıldığı dile getirilen raporda, Türkiye'nin Avrupa ile Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerini birbirine bağlayan konumu, ülkeyi uluslararası bir lojistik merkez yapmak için öne çıkan ideal bir özelliktir.
     Raporda, Jones Lang LaSalle anket çalışması sonuçlarına paralel olarak, 2023 Strateji'sinin Türkiye'yi "Küresel Lojistik Transfer Merkezi" olarak konumlandırdığı, tüm ulaşım tiplerinin entegrasyonunu sağlayarak, taşımacılığı denizyolu, demiryolu ve birden çok taşıma yolu kullanımlı ulaşım alternatiflerine yönlendirerek maliyetleri minimize etmeyi hedeflediği kaydedildi.
     Avrupa'daki ekonomik belirsizliğe İspanya ve Yunanistan gibi diğer tatil lokasyonları için hazırlanan çekici paket turlarına bağlı olarak yabancıların Türkiye'ye gelişinde hafif bir artış gözlemlendiği anlatılan raporda, her ne kadar İstanbul'a gelen yabancı turist sayısında bir azalma görülse de, piyasaya giriş yapan yeni otel arzına bağlı olarak ortalama oda fiyatı ve oda başı gelir seviyelerinde hafif bir artış gözlendiği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir