Jeotermal enerjiyle kurutulacak ürünler Avrupa'ya ihraç edilecek -Simav ilçesinde, meyve ve…

  • Yazı boyutu
Jeotermal enerjiyle kurutulacak ürünler Avrupa'ya ihraç edilecek
  -Simav ilçesinde, meyve ve…

Jeotermal enerjiyle kurutulacak ürünler Avrupa'ya ihraç edilecek -Simav ilçesinde, meyve ve sebzelerin jeotermal enerjiyle kurutularak Avrupa'ya ihraç edilmesi için bir firma tarafından tesis kuruluyor -Gıda Mühendisi Mert: -"Ayda ortalama 60 ton yaş meyve ve sebze kurutmayı hedefliyoruz"

Kütahya'nın Simav ilçesinde, meyve ve sebzelerin jeotermal enerjiyle kurutularak Avrupa ülkelerine pazarlanması amacıyla bir firma tarafından tesis kuruluyor.
     Simav Belediyesi ile anlaşarak tesis kurma çalışmalarına başlayan firmanın Gıda Mühendisi Mecnun Mert, AA muhabirine, ilçede daha önce termal tesis, konut, iş yeri ve seraların ısıtılmasında kullanılan jeotermal enerjiden sebze ve meyvelerin kurutulmasında yararlanmak üzere çalışma başlattıklarını söyledi.
     Eynal Kaplıcaları'nda 400 metrekare kapalı alanda tesis kurma çalışmalarının sürdüğünü belirten Mert, şöyle konuştu:
     "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) Ar-Ge programları çerçevesinde yüzde 75 oranında makine kurulum hibe desteğiyle tesis oluşturma çalışmalarına devam ediyoruz. Tesisin proje bedeli 1 milyon liradır. Başlangıçta 400 metrekare kapalı alanda en az 15 kişi istihdam ederek ayda ortalama 60 ton yaş meyve ve sebze kurutmayı hedefliyoruz. Bu şekilde elde edeceğimiz aylık 6 ton kurutulmuş sebze ve meyveyi, aracı kuruluşlar vasıtasıyla Avrupa Birliği (AB) ülkelerine pazarlayacağız."
    
     -Fırınlarda 65 derecelik jeotermal enerji kullanılacak-
    
     Mert, KOSGEB kredilerinin dağıtımındaki gecikmeden dolayı deneme üretimine gelecek yılın ocak ayında başlamayı hedeflediklerini bildirdi.
     Meyve ve sebze kurutma tesisi kurmak için Simav'ı tercih etmelerinin iki nedeni bulunduğunu dile getiren Mert, "Bunlardan biri, dünyanın en temiz ve en ucuz enerjisi olan jeotermal enerjiyi tesisimizde kullanabilmek, ikincisi de Simav bölgesinde neredeyse organik ürün özellikleri taşıyan sebze ve meyveler üretilmesidir" dedi.
     Mert, domates, çilek, vişne, karpuz, kavun kurutarak başlayacakları üretime daha sonra ayva, armut ve elma gibi meyveleri eklemeyi planladıklarını belirtti.
     Kurutma fırınlarında 65 derece sıcaklığa sahip jeotermal enerjiden faydalanacaklarını anlatan Mert, jeotermal enerjiyi, konut ve iş yerlerinde ihtiyaç duyulmadan dönem olan mayıs ayı ile yaz mevsiminde kullanacaklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 301 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir