"Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı" -Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir…

  • Yazı boyutu
"Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı"
  -Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve 
  Kırşehir…

"Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı" -Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Bahçeci: -"Türkiye, jeotermal kaynak ve kapasite açısından dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada" -"Ama bu mevcut kapasitemizi istihdama dönüştürme, ekonomiye katma anlamında baktığımızda maalesef aynı şeyi söylememiz mümkün değil"

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Türkiye'nin jeotermal kaynak ve kapasite açısından dünyada yedinci, Avrupa'da birinci sırada olduğunu belirterek, "Ama bu mevcut kapasitemizi istihdama dönüştürme, ekonomiye katma anlamında baktığımızda maalesef aynı şeyi söylememiz mümkün değil" dedi.
     "Türkiye'nin ilk jeotermal fuarı" niteliğinde olduğu belirtilen "Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı (EXPOGEOTHERMAL)" EGS Fuar Alanı'nda açıldı.
     Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Bahçeci, açılışta, fuarın jeotermal adına çok önemli bir gelişme olduğunu ifade ederek, enerji, tarım, SPA ve turizm gibi alanlarda jeotermalle ilgili yapılacak önemli işler bulunduğunu vurguladı.
     Bu yatırımların geliştirilebilmesi için sanayi altyapısının oluşturulması gerektiğini belirten Bahçeci, "Türkiye, jeotermal kaynak ve kapasite açısından dünyada yedinci, Avrupa'da da birinci sırada. Ama bu mevcut kapasitemizi istihdama dönüştürme, ekonomiye katma anlamında baktığımızda maalesef aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Öncelikle doğru alanlardan yatırımı destekleme ve bilimsel çalışmalar yapma adına durumumuzu ortaya koyup hep birlikte bir çerçeve etrafından toplanabilmek çok önemli."
     Vali Abdülkadir Demir de Türkiye'de jeotermal saha bakımından Ege Bölgesi'nin yüzde 87'yle birinci olduğunu, Denizli'nin ise 7 sahayla bölgede yüzde 16'lık büyük bir paya sahip olduğunu söyledi.
     Jeotermal kaynaklardan 29 ila 100 derece aralığında sıcak su çıktığına, sondajlarda ise 25 ila 240 derece aralığında sıcak su elde edildiğine değinen Demir, "Türkiye'nin en zengin jeotermal bölgesi olan Kızıldere'de Zorlu Enerji, jeotermalden elektrik üretiyor. İlimizde 500 dekar alanda jeotermal ısıtmalı seralar bulunuyor. Sağlık turizmini Denizli'de canlandıracağız. Karahayıt'ta dünya standartlarında 'Sağlık turizm kenti' oluşturacağız. 200 bin yatak kapasitesiyle Karahayıt'ın Türkiye'ye örnek olmasını istiyoruz" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından fuarın açılışı protokol üyeleri tarafından yapıldı. Stantları ziyaret eden Vali Demir ve beraberindekiler, Kırşehir Valiliği, Belediye ve İl Özel İdaresi'nce 1 milyon lira harcanarak yaptırılan jeotermal enerjiyle meyve kurutma tesisinde üretilen meyvelerin tadına baktı.
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir