Japon Netprice, akakce.com ile Türkiye üzerinden bölgeye açılacak -Netprice Grup Üst Yöneticisi…

  • Yazı boyutu
Japon Netprice, akakce.com ile Türkiye üzerinden bölgeye açılacak
     -Netprice Grup Üst Yöneticisi…

Japon Netprice, akakce.com ile Türkiye üzerinden bölgeye açılacak -Netprice Grup Üst Yöneticisi (CEO) Teruhide Sato: -"akakce.com'la gerçekleştireceğimiz stratejik işbirliğinin arka planında Netprice'ın Türkiye üzerinden diğer ülkelere açılma potansiyeli de yer alıyor" -akakce.com Kurucu Ortağı Koray Karataş: -"Mobilite normal alışverişe entegre oluyor. Japonya'da bu trend başladı ve akıllı telefonlarla birlikte müthiş ivme kazandı. Kuracağımız ortaklıkla akakce.com ile Türkiye'de de aynısı olacak"

Mücahid Eker - Japon e-ticaret pazarının önde gelen oyuncularından Netprice Grup'un Üst Yöneticisi (CEO) Teruhide Sato, karşılaştırmalı alışveriş platformu akakce.com'la gerçekleştirecekleri stratejik işbirliğinin arka planında Netprice'ın Türkiye üzerinden diğer ülkelere açılma potansiyelinin de bulunduğunu söyledi.
     akakce.com ile anlaşma sağladıkları stratejik ortaklığa ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Teruhide Sato, Japonya'nın yıllık 100 milyar doları geçen e-ticaret hacmi ile dünyada ilk 3 ülke arasında yer aldığını, grup olarak yıllık 500 ile 600 milyon dolar arası işlem hacimleri olduğunu belirtti.
     Elektronik ticaretteki 3 temel iş sahasının pazar yeri, ödeme sistemi ve fiyat karşılaştırması olduğuna işaret eden Sato, nüfusun da elektronik ticaret alanında yatırım yapmak için önemli bir etmen olduğunu kaydetti.
     Yaklaşık 1,5 yıl önce Japonya dışında gelişen pazarlara açıldıklarını ifade eden Sato, Türkiye'nin de büyük bir nüfus ve büyük bir orta gelir grubuna sahip olması, aynı zamanda ülke ekonomisinin iyi gitmesi sebebiyle elektronik ticaret alanında büyük bir potansiyeli olduğunu dile getirdi.
     Sato, e-ticaret sektörünün yapı taşlarından olan lojistik ve ödeme altyapısının da Türkiye'de iyi durumda bulunmasını göz önünde bulundurarak ABD, Çin, Endonezya ve Güneydoğu Asya pazarlarının ardından Türkiye pazarında akakce.com işbirliği ile girme kararını aldıklarını belirtti.
     Türkiye'den yurtdışına, yurtdışından da Türkiye'ye sadece alışveriş için gidilip gelindiğine işaret eden Sato, "Uluslararası ölçekteki böyle bir alışveriş trafiğini internete taşıma imkanı var. akakce.com'la gerçekleştireceğimiz stratejik işbirliğinin arka planında ayrıca Netprice'ın Türkiye üzerinden diğer ülkelere açılma potansiyeli de yer alıyor" dedi.
    
     -E-ticaret sektöründe Japonya ilk ilk stratejik ortaklık-
    
     akakce.com Kurucu Ortağı Koray Karataş ise bu işbirliğinin gelecek hedefleri ve büyüme stratejilerinde önemli payı olacağını söyledi.
     Gerçekleştirilecek işbirliği ile Netprice'ın Türkiye'de e-ticaret sektörüne giriş yapan ilk Japon şirketi olacağına dikkati çeken Karataş, "akakce.com olarak artık mobil tarafa ağırlık vermek istiyoruz. Japonya dünyanın bir numaralı mobil ülkesi ve mobil pazar bu ülkede ciddi bir şekilde ilerliyor. Öyle ki pek çok Amerikan firması mobil ürünlerini Japonya'da test ediyor. Birinci amacımız, oradaki tecrübenin bizim üreteceğimiz çözümlere yansıtılması olacak. Mobil üzerine odaklanacağız" diye konuştu.
     Karataş, akakce.com olarak özellikle Türkiye pazarına teknolojisi kendilerine ait özgün çözümleri bulunduğunu, bunların başka yerlerde de kullanıma sunulmasını hedeflediklerini ifade etti.
     Japonya'da fiyat karşılaştırma alanında mobil olarak "showrooming" adında bir eğilim olduğuna işaret eden Karataş, "Showrooming, perakendeyi etkileyen, kuralları, dengeleri değiştiren bir şey. Çünkü mobil erişim imkanıyla müşteri alışveriş için mağazaya gittiğinde ilgilendiği ürüne bakıyor, satıcıyı dinliyor, sonra dönüp kendisi karşılaştırma yapıyor. Güç artık müşterinin elinde, mağazayı sadece ürünün sergilendiği yer olarak kullanıyor. Yani mobilite normal alışverişe entegre oluyor. Japonya'da bu trend başladı ve akıllı telefonlarla birlikte müthiş ivme kazandı. Kuracağımız ortaklıkla akakce.com ile Türkiye'de de aynısı olacak" ifadelerini kullandı.
     Karataş, akakce.com'un kullandığı robotik arama teknolojisinin tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen özgün bir teknoloji olduğuna işaret ederek, kurdukları bu stratejik işbirliğinin bir anlamda Japon teknolojisi ile Türk teknolojisinin güç birliği olduğunu da sözlerine ekledi.
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir