Jackson Hole toplantısı yarın başlıyor

  • Yazı boyutu
Jackson Hole toplantısı yarın başlıyor

FED tarafından her yıl düzenli olarak Wyoming eyaletinin Jakson Hole kasabasında gerçekleştirilen toplantıya merkez bankası başkanları, dünyaca ünlü akademisyenler ve basın mensupları katılıyor

Ümit Çevik - Uluslararası piyasaların merkakla beklediği Jackson Hole toplantısı yarın başlıyor.
     İlk kez 1978 yılında düzenlenen toplantı ABD Merkez Bankası (FED) tarafından her yıl düzenli olarak Wyoming eyaletinin Jakson Hole kasabasında gerçekleştiriliyor. Toplantıya merkez bankası başkanları, dünyaca ünlü akademisyenler ve basın mensupları katılıyor.
     Bu yıl ki toplantıya Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi'nin katılmayacağı açıklanırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın da toplantıya katılması bekleniyor.
     Finansal piyasalar bu yılki Jackson Hole toplantısına büyük önem veriyorlar. Daha önceki iki parasal genişlemenin duyurulduğu bu toplantıda FED Başkanı Ben Bernanke'nin konuşması piyasaların en öncelikli gündem maddesini oluşturuyor.
     Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, ABD ekonomisinde, büyümeler ve toparlanmalar görülmesine rağmen bu çabaların sınırlı kalması durumunun FED tarafında endişelere yol açtığını ve bu durumun devam etmesi halinde parasal genişleme alternatiflerinin uygulamaya geçebileceğini düşündüklerini söyledi.
     Jackson Hole toplantısında Bernanke'nin bir karar açıklamasının erken olabileceğine de işaret eden Candır, Avro Bölgesi'ndeki toparlanma çabalarının ABD'nin küresel daralmadan olumsuz etkilenmesini azaltabileceğini, aynı zamanda bu hafta açıklanan GSYH verisinin beklentiler yönünde gelmesinin, ağustos başındaki istihdam verilerinin yükseliş göstermesinin ve 7 Eylül'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin bu toplantıya yetişmemesinin de, FED'in Jackson Hole'da bir karar açıklaması ihtimallerini düşürdüğünü kaydetti.
     Seçim öncesi yeterli ekonomik daralmalar görülmeden parasal genişleme yapılmasının ABD piyasasında seçim yatırımı olarak algılanabileceğini ifade eden Candır, şu değerlendirmede bulundu:
     "FED'in seçim öncesi parasal genişlemeye gitmekte çekinceli davranabileceğini düşünüyoruz. Politik durum ve ekonomik durum birlikte değerlendirilirse, FED'in piyasanın umutlarını canlı tutacağını, eylül ayındaki verilerde yeterli mazeret olursa QE3'e gideceğini düşünüyoruz. Avro Bölgesi'ndeki ekonomik eforlar bu denkleme eklendiğinde, özellikle Avro Bölgesi uygulamaları piyasaların beklentilerini karşılar ise, ABD ekonomisinin düşük bir dış ticaret açığı ve sınırlı da olsa büyüyen bir ekonomi ile seçimlere girebileceğini öngörebiliriz."
    
    
    


Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir