İZTO Yönetim Kurulu hakkındaki dava -Savcılık tarafından görevi ihmal ve kötüye kullanma…

  • Yazı boyutu
İZTO Yönetim Kurulu hakkındaki dava 
  -Savcılık tarafından görevi ihmal ve kötüye kullanma…

İZTO Yönetim Kurulu hakkındaki dava -Savcılık tarafından görevi ihmal ve kötüye kullanma iddiasıyla açılan dava mahkemece reddedildi

İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve yönetim kurulu üyeleri hakkında, Cumhuriyet Savcılığı tarafından "görevi ihmal ve kötüye kullanma" iddiasıyla açılan dava, mahkemece reddedildi.
     İzmir 9. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davaya, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş katılmazken, yönetim kurulu üyeleri Necmi Çalışkan, Erkan Güldoğan ve Hüseyin Payzın ile avukatlar duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya basın mensupları alınmadı.
     Davanın mahkemece görüşülmesinin ardından duruşmaya müşteki olarak katılan İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir süre önce oda yönetimi tarafından "temsil ve ilzam belgesi süresinin dolduğu" gerekçesiyle meclis ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden alındığını belirterek, bunun ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB'a yaptığı itiraz üzerine hakkında "göreve iade kararı" çıkmasına rağmen, bunun oda yönetimince uygulanmadığını, sonrasında aynı konuda idare mahkemesine açtığı dava sonucunda yönetim kurulu üyeliğine geri döndüğünü hatırlattı.
     Dalan, yürütmeyi durdurma kararı sonrası Cumhuriyet Savcılığınca, oda yönetiminin bakanlık talimatlarını uygulamama gerekçesiyle İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş ve yönetim kurulu üyeleri hakkında "görevi ihmal ve kötüye kullanma" iddiasıyla kamu davası açıldığını kaydetti.
     Kendisinin de müşteki sıfatıyla katıldığı duruşmada mahkeme hakiminin, tarafları dinledikten sonra kendisinin göreve iade edilmiş olması nedeniyle "davanın konusuz kaldığı ve karar verilmesine yer olmadığı" gerekçesiyle davanın reddine karar verdiğini bildirdi.
     Dalan, mahkemenin yanlış karar verdiğini savunarak, "Benim göreve iadem ile ilgili dava İzmir 2. İdare Mahkemesi'nce karar bağlanmıştır. Bu mahkemedeki davanın konusu, göreve iadem değil, oda yönetiminin bakanlığın talimatına uymamasıdır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir