İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: "Afrika'ya açılmak için çok doğru bir kapı olan Fas-ta…

  • Yazı boyutu
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş:
  "Afrika'ya açılmak için çok doğru bir kapı olan 
  Fas-ta…

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: "Afrika'ya açılmak için çok doğru bir kapı olan Fas-ta bizi çok önemli fırsatlar bekliyor"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Afrika'ya açılmak için çok doğru bir kapı olan Fas'ta bizi çok önemli fırsatlar bekliyor" dedi.
     Demirtaş, 2-5 Ekim tarihleri arasında Fas'a düzenlenen iş ve inceleme gezisiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, 19 farklı sektörden 71 Faslı iş adamı ile Türk iş adamlarının ikili görüşmeler yaptığını belirtti.
     Bugüne kadar düzenledikleri iş ve inceleme gezilerindeki en yoğun ikili görüşmelerden birisinin Fas'ta yapıldığını kaydeden Demirtaş, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
     "Faslı iş adamlarının ilgisi, Türkiye için bu ülkede yepyeni ve önemli fırsatlar olduğunu gösteriyor. Afrika'ya açılmak için çok doğru bir kapı olan Fas'ta bizi çok önemli fırsatlar bekliyor. Fas, İzmir'e 4 saat uçuş mesafesinde olmasına rağmen bugüne kadar ihmal etmişiz. Türkiye olarak Afrika'yı yeniden keşfediyoruz. Başbakanımız bize, 'Batı bugüne kadar Afrika'ya hep almak için gitti. Siz vermek için gidin' dedi. Biz de bunu görev edinerek Fas'a gittik."
     Demirtaş, serbest ticaret anlaşması ile Türkiye ve Fas arasındaki ticaretin 6 yılda 3 kat artarak 1,3 milyar dolara ulaşmasına ve Türkiye'nin Fas'ın 10. ekonomik partneri olmasına karşın bunun yeterli olmadığını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir