İZTO iş heyeti Fas'a gidecek -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: -"Afrika'nın en istikrarlı…

  • Yazı boyutu
İZTO iş heyeti Fas'a gidecek
  -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş:
  -"Afrika'nın en istikrarlı…

İZTO iş heyeti Fas'a gidecek -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: -"Afrika'nın en istikrarlı ülkelerinden birisi olan Fas'a yeni iş fırsatlarını yerinde görme ve yeni bağlantılar kurmak için gidiyoruz"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Afrika'nın en istikrarlı ülkelerinden birisi olan Fas'a 2-5 Ekim tarihleri arasında iş ve inceleme gezisi düzenleyeceklerini bildirdi.
     Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 çalışma programında Afrika'ya geniş yer verdiklerini, bu yılı "Tüccarın Afrika Yılı" ilan ettiklerini, bu kapsamda Fas'a gezi düzenleyeceklerini kaydetti.
     Her sektörden meclis üyelerinin yer aldığı 105 kişilik iş heyetiyle Fas'a gideceklerini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:
     "Afrika'nın en istikrarlı ülkelerinden birisi olan Fas'a yeni iş fırsatlarını yerinde görme ve yeni bağlantılar kurmak için gidiyoruz. Fas, gerek siyasi gerek ise ekonomik veriler incelendiğinde global kriz ile boğuşan birçok Avrupa ülkesinden daha iyi durumda. Türkiye ile Fas arasındaki ilişkiler son derece güçlü. İki ülke arasında 2004 yılında 435 milyon dolar olan ticaret hacmimiz 7 yılda 3 kat artarak 2011 yılında 1,3 milyar dolara yükseldi."
     İzmir ile Fas arasındaki karşılıklı ticaretin 65 milyon dolar civarında olduğuna, Türkiye'deki Fas sermayeli 40 şirketten sadece birisinin İzmir'de bulunduğuna dikkati çeken Demirtaş, bu payı çok daha yukarıya çekmek istediklerini vurguladı.
     Demirtaş, 4 günlük gezide Kazablanka Ticaret, Sanayi ve Hizmetler Odası ile birlikte "Fas-Türkiye İş Forumu" düzenleyeceklerini, üyeleriyle Faslı iş adamlarının ikili görüşmeler yapacağını belirtti. Ekrem Demirtaş, Rabat ve Marakeş kentlerini de ziyaret ederek, bu kentlerin ticaret odası başkanları ile görüşeceklerini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir