İZTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli: -"Ekonomi yönetiminden, çeki yeniden saygın bir ödeme aracı…

  • Yazı boyutu
İZTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli:
  -"Ekonomi yönetiminden, çeki yeniden saygın bir ödeme aracı…

İZTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli: -"Ekonomi yönetiminden, çeki yeniden saygın bir ödeme aracı haline getirecek düzenlemeler bekliyoruz"

İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yeni Çek Kanunu'nun piyasada ödeme trafiğini olumsuz etkilediğini savunarak, çeke yeniden itibar kazandıracak düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.
     Kestelli, yazılı açıklamasında, yeni kanunla karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasının ardından, yeteri kadar caydırıcı önlem alınamadığı için çekin neredeyse ödeme aracı olmaktan çıktığını öne sürdü. Işınsu Kestelli, 2011 yılının tamamında 594 bin 389 olan karşılıksız çek sayısının bu yılın ilk 5 ayında 344 bin 196 olduğunu ifade etti.
     Kestelli, "Mayıs ayında karşılıksız çek sayısı 83 bini aştı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 180 artış var. Eskiden arkası yazılan çeklerin yüzde 80'i sonradan ödenirdi. Şimdi bu oran yüzde 40'a düştü. Karşılıksız çek sayısı, yasaklı sayısı, mağdur sayısı artıyor. Tahsilat ve ticaret azalıyor. Bu tabloda kazanan var mı- Ekonomi yönetiminden, çeki yeniden saygın bir ödeme aracı haline getirecek düzenlemeler bekliyoruz" görüşünü ifade etti.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, kredi ve çek borcunu ödemeyenlerin alındığı "kara liste"nin iş dünyasının kullanımına da açılması önerisinin fayda sağlayacağını belirten Kestelli, şunları kaydetti:
     "Çeki alanın, çek yazanın sicilini görebileceği bir sistemin hızla hayata geçirilmesi lazım. Ayrıca çek defteri veren bankanın sorumluluğunu maktu bir parayla değil, yüzdeyle belirleyen bir sistem getirilebilir. Belki de dünyada sadece bizim ülkemizde nakit olarak değil, vadeli ödeme aracı olarak kullanılan çeke itibarını geri verme zorunluluğumuz var. Ekonomi yönetimini bu konuda tıpkı Türk Ticaret Kanunu'ndaki gibi sorumluluk almaya davet ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir