İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyol Projesi -Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı…

  • Yazı boyutu
İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyol Projesi
  -Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı…

İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyol Projesi -Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Parseker: -"Eğer bu projeye raylı sistemi katabilirsek finans, sanayi, ticaret, tarım ve turizmin tam anlamıyla entegre olduğu devasa bir refah bölgesi yaratmış oluruz"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyol Projesi'nde revizyon yapılarak bu hatta hızlı trenin de dahil edilmesi gerektiğini belirterek, "Eğer bu projeye raylı sistemi katabilirsek finans, sanayi, ticaret, tarım ve turizmin tam anlamıyla entegre olduğu devasa bir refah bölgesi yaratmış oluruz" dedi.
     Parseker, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin dört büyük kenti arasında yer alan İstanbul-İzmir ve Bursa'nın otoyol ve raylı sistemle entegrasyonunun tek bir projeyle gerçekleştirilebileceğini bildirdi.
     Üç büyük kentin birbirine daha hızlı ulaşabilir olmasının ekonomiye büyük aktivite katacağını ifade eden Parseker, bu durumun Türkiye'nin 2023 hedeflerine daha kolay ulaşması için de önemli olduğunu bildirdi. Hızlı trenin İzmit Körfez Geçiş Projesi'ne eklenmesi halinde Bursa-İstanbul arasının yarım saate, Bursa-İzmir yolunun 1,5 saate ineceğini vurgulayan Parseker, şunları kaydetti:
     "İstanbul-İzmir ve Bursa'nın milli gelire katkısı satın alma gücü paritesine göre toplam 450 milyar doların üzerinde. Ankara'yı da katarsak bu rakam 550 milyar doları aşıyor. İstanbul-Bursa-İzmir güzergahında otoyol ile raylı sistem entegrasyonu mutlaka yapılacak. Çünkü bu büyük bir ihtiyaç. Bugün önümüzde büyük bir fırsat var. İzmit Körfez Geçiş Projesi'nin zorluklarını biliyoruz ama bugün projeye eklenecek bir raylı sistem katkısı, bu büyük yatırımın rantabilitesini maksimize edecektir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın şahsında hükümetin bu proje konusundaki hassasiyetini yakinen biliyoruz. Eğer bu projeye raylı sistemi katabilirsek finans, sanayi, ticaret, tarım ve turizmin tam anlamıyla entegre olduğu devasa bir refah bölgesi yaratmış oluruz. Bu proje amiyane tabirle bir koyup üç alma projesidir. Bursa iş dünyası, bu konuda üzerine düşen sorumluluğu almaya hazırdır."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir