İzmir Valisi Cahit Kıraç: -"EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi durumunda şehre gelecek yatırım…

  • Yazı boyutu
İzmir Valisi Cahit Kıraç:
  -"EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi durumunda şehre gelecek 
  yatırım…

İzmir Valisi Cahit Kıraç: -"EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi durumunda şehre gelecek yatırım miktarının 50 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir"

İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi durumunda kente gelecek yatırım miktarının 50 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü kaydetti.
     İzmir'in EXPO 2020 adaylığını tanıtım toplantısında, dünyadaki en büyük uluslararası organizasyonlardan biri olan EXPO'nun İzmir'e kazandıracaklarına değindi.
     EXPO'ya ev sahipliği yapan şehir ve bölgenin, yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü ifade eden Kıraç, "30-40 yılda yapılabilecek yatırımların 6-7 sene içerisinde hayata geçirilmesi sağlanmaktadır. EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi durumunda kente gelecek yatırım miktarının 50 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir" dedi.
     Yatırımın geri dönüşü konusunda da EXPO'ların en etkili organizasyonların başında geldiğini, 2010'da Şanghay'ın 6 ay süren etkinlik süresince 73 milyon ziyaretçi çektiğini anımsatan Kıraç, İzmir'e gelecek ziyaretçi sayısında da artış beklendiğini belirterek, "İzmir'in yıllardır arzulanan dönüşümü ve markalaşması için de tarihi bir fırsattır" dedi.
     Kıraç, İzmir'in Expo 2020 adaylığı için bütün paydaşların işbirliği yaptığını belirterek, "Herkes İzmir için bir oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, ana muhalefet partimiz başta olmak üzere muhalefet partilerimizin çok değerli liderleri, bakanlarımız, milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, kısaca tüm ülke İzmir'in EXPO 2020 adaylığına her türlü desteği vermektedir" dedi.
     EXPO organizasyonlarının bir diğer önemli özelliğinin de düzenlendiği kente simge eserler bırakması olduğunu dile getiren Kıraç, İzmir'in EXPO 2020 adaylık dosyasının 3 Aralık'ta resmen sunulduğunu belirtti.
     Bugüne kadar 90 ülke delegesiyle görüştüklerini ve lobi faaliyetlerinde seferberlik halinde olduklarını dile getiren Kıraç, oylama için kritik önem taşıyan ülkelerin en üst seviyede takip edildiğini, TÜSİAD, TOBB, DEİK, TUSKON başta olmak üzere STK'ların da süreç için destek olduğunu anlattı.
     Önümüzdeki bir yıl içinde düzenlenecek pek çok uluslararası etkinliğin merkezinin İzmir olacağını belirten Kıraç, şunları kaydetti:
     "4-6 Ocak tarihleri arasında Türkiye'nin dünyanın dört bir yanında görev yapan büyükelçileri İzmir'de toplanacak. TRT'nin düzenlediği Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği 2013 yılında İzmir'de yapılacak. Bu büyük buluşma da İzmir'in adaylık sürecine pozitif anlamda katkı sağlayacaktır. Kalkınma Bakanlığımız 2013 yılında İzmir'de Uluslararası İktisat Kongresi düzenleyecektir. 50'den fazla ülkenin katılması beklenen ve İzmir'in tarihsel misyonuyla örtüşen bu Kongre aynı zamanda EXPO adaylığımız için kendimizi ifade etmek, organizasyon birikimimizi ortaya koymak açsından da ayrı bir fırsat olacaktır."
     Kıraç, EXPO 2020 İzmir'in temasının, "Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar / Herkes için Sağlık" olarak belirlendiğini belirterek, adaylık için neden sağlık temasını seçtiklerini şöyle açıkladı:
     "Hipokrat'ın Bodrum'daki hekimlik çalışmaları, ilk ameliyatlara ev sahipliği yapan Denizli'deki Hierapolis, eczacılığın babası Galenos'un bugün halen kullanılan 83 ilaca temel olan Bergama'daki araştırmaları ve antik çağın en önemli tedavi merkezi Asklepion 8.500 yıllık geçmişe sahip İzmir'in tarihsel referanslarıdır. Türkiye, hem tarihsel mirası hem de son dönemde büyük ivme kazanan sağlık alanındaki atılımları ile bu alanda tüm dünyaya bir rol model olabileceğini gösterdi.
     İzmir, EXPO 2020 için Brezilya'dan Sao Paulo, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Tayland'dan Ayutaya ve Rusya'dan Ekaterinburg şehirleriyle yarışmaktadır. Çok zorlu geçecek bu yarış, 2013 yılının Kasım ayında Paris'te yapılacak seçimle son bulacak ve 161 ülke 5 aday şehirden bir tanesini EXPO 2020'yi düzenlemesi için seçecektir. İzmir, 2015 için İtalya'dan Milano'yla yarışmış; sadece 21 oy farkla bu yarışı kaybetmişti. Ancak 2015 adaylığımız ile kıyasladığımızda tecrübemiz ile ipi göğüsleyeceğimize inanıyoruz"
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da çalışmaların büyük bir titizlikle devam ettirildiğini, kazanılması durumunda İzmir'e yatırımların hız kazanacağını anlattı.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir