İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: "Bütçe açığının kontrol altında olması…

  • Yazı boyutu
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: 
  "Bütçe açığının kontrol altında olması…

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: "Bütçe açığının kontrol altında olması sevindirici. Yakalanan disiplinin 2013 yılında da devam etmesini bekliyoruz"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, bütçe açığının kontrol altına alınmasının sevindirici olduğunu bildirdi.
     Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada 2012 yılı bütçe gelişmeleri değerlendirildiğinde bütçe açığının Orta Vadeli Programın da altında kaldığını belirterek, bütçede yakalanan disiplinin 2013 yılında da devam etmesini beklediklerini ifade etti.
     2012 yılı bütçe gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 11,7 oranında artarak 331,7 milyar lira, bütçe giderlerinin ise yüzde 14,6 oranında artarak 360,5 milyar lira olarak gerçekleştiğini hatırlatan Ekrem Demirtaş, bütçe açığının da 28,8 milyar lira olduğunu belirtti. Demirtaş, 2011 yılındaki bütçe açığının, 17,8 milyar lira olduğunu ve buna göre bütçe açığının arttığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Buna karşılık 2012 yılı bütçe açığı Orta Vadeli Program'da hedeflenen 33,5 milyar liranın altında kaldı. Bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranı yüzde 2 düzeyinde. Bu oran Avrupa ile karşılaştırıldığında son derece olumlu bir gösterge. Milli geliri en yüksek ülkeleri kapsayan G-7 ülkelerinde bütçe açığının GSYH oranı 2012 yılında yüzde 6,8, G-20 ülkelerinin yüzde 4,4, Avrupa Bölgesi ortalaması ise yüzde 3,2 düzeyinde."
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir