İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş: "Ekonomi Bakanlığı'nın, 'Uluslararası Rekabetçiliğin…

  • Yazı boyutu
İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş: 
  "Ekonomi Bakanlığı'nın, 'Uluslararası Rekabetçiliğin…

İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş: "Ekonomi Bakanlığı'nın, 'Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi' kapsamında üç sektörün ihtiyaçları belirlendi" -"Bakanlığın onay vermesi durumunda sektör başına 2 milyon dolar ihracat teşviki verilecek"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ekonomi Bakanlığı'nın ihracatı ve ihracatçı firma sayısını arttırmak için hazırladığı "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi" kapsamında üç sektörün ihtiyaçlarının belirlendiğini bildirdi.
     Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, bu projenin İzmir'de İZTO işbirliği ile hayata geçeceğini belirtti.
     Ekonomi Bakanlığı'nın yayımladığı bir tebliğin ardından geçen yılın Aralık ayında başlattıkları projede çok önemli bir aşamaya geldiklerini ifade eden Demirtaş, ihtiyaçların belirlenmesine yönelik analizleri tamamlanan plastik, kuyumculuk ve ayakkabıcılık sektörleri için Bakanlığın onay vermesi durumunda sektör başına 2 milyon dolar ihracat teşviki verileceğini belirtti.
    
     -88 firma ziyaret edildi-
    
     Proje kapsamında 19 kuyumcu, 34 plastik ve 35 ayakkabı firmasının ziyaret edildiğini bildiren Demirtaş, şunları kaydetti:
     "Bakanlığın, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi kapsamında üç sektörün ihtiyaç analizlerini belirledik. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden uzmanlar, bu sektörlerin dünya ve Türkiye'deki durumu ile ilgili kapsamlı bir analiz yaptı. Firmaların ihracat potansiyellerinin arttırılması için nelere ihtiyaç duydukları belirlendi.
     Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğu toplantılarda firmalardan oldukça önemli geri dönüşler alındı. Gelen öneriler doğrultusunda raporumuzu revize edip Bakanlığa gönderdik. Bakanlık'tan da onay alındıktan sonra eğitim, istihdam, yurt dışı pazarlama ve alım heyeti organizasyonlarını planlayacağız."
     Demirtaş, abiye gelinlik ile zeytin ve zeytinyağı sektörleri için de çalışmaların başlatıldığını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir