İzmir Ticaret Borsası Meclisi -Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: -"2012'de yaşadığımız…

  • Yazı boyutu
İzmir Ticaret Borsası Meclisi
  -Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli:
  -"2012'de yaşadığımız…

İzmir Ticaret Borsası Meclisi -Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: -"2012'de yaşadığımız büyüme sorununa karşın makroekonomik istikrarda güçlü durumumuzu koruduk"

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye'nin, 2012'de yaşadığı büyüme sorununa karşın makroekonomik istikrarda güçlü duruşunu koruduğunu söyledi.
     Işınsu Kestelli, İTB Aralık Olağan Meclis Toplantısı'nda, Türkiye'nin 2012 yılında beklenenden daha düşük büyüme gösterdiğini belirtti.
     Büyüme sorununa karşın makroekonomik istikrarda güçlü durumun korunduğunu dile getiren Kestelli, bankacılık sektörünün güçlü yapısının güven vermeyi sürdürdüğünü ifade etti.
     Cumhuriyetin 100. yılı için konulan vizyon ve hedeflerin heyecan oluşturduğuna işaret eden Işınsu Kestelli, bu hedeflere ulaşmak için "farklı şeyler" yapılması gerektiğini vurguladı.
     Türkiye'nin geldiği noktanın büyük önem taşıdığına değinen Kestelli, "Ancak hedeflere ulaşmak için hızımız yeterli değildir. Bugün dünyanın 10. büyük ekonomisi 1,8 trilyon dolar ile Hindistan'dır. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için 2023 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 8 büyümemiz gerekiyor. Belirlenen hedeflere ulaşmak kolay olmadığı gibi imkansız da değildir" diye konuştu.
    
     -Mecliste kısa süreli tartışma-
    
     Öte yandan, toplantının açılışında Meclis Başkanı Halit Kaya ile yönetim kurulu üyeleri arasında meclisi yönetme konusunda tartışma yaşandı.
     Kaya, meclis kürsüsünden önce yazılı açıklamayı okumak istediğini belirtti.
     Yönetim kurulu üyelerinin bunun "iç tüzüğe aykırı" olduğu itirazı üzerine Kaya, meclisi yönetmek üzere yerini Başkan Vekili Ömer Gökhan Tuncer'e bırakarak, ilgili gündem maddesinde söz olmak istediğini belirtti.
     Yönetim kurulunun buna da itiraz etmesi üzerine Kaya, "Demokratik hakkımı kullanmak için fikirlerimi meclis üyelerine yazılı olarak göndereceğim" dedi.
     Halit Kaya, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, meclisi usulsüz yönettiği yönünde iddialar bulunduğuna değinerek, "Yarın genel sekreterle görüşüp bakanlıktan kendimle ilgili müfettiş isteyeceğim. Burada herkesin fikirlerini özgürce söylemesini isterdim" diye konuştu.
     Toplantıda İzmir Ticaret Borası'nın 2013 yılı bütçesi de kabul edildi. Buna göre İTB'nin bütçesi 7,5 milyon TL olarak onaylandı.
     Ayrıca Ege Lisanslı Depoculuk AŞ'nin (ELİDAŞ) sermayesinin 13 milyon 552 bin lira artırılması, borsanın da sermaye artışına 416 bin TL ile katılması kararlaştırıldı.
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir