İzmir'in EXPO 2020 adaylığı -TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer: -"Her ülkenin 1 oyu var. Bu oyun…

  • Yazı boyutu
İzmir'in EXPO 2020 adaylığı
  -TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer:
  -"Her ülkenin 1 oyu var. Bu oyun…

İzmir'in EXPO 2020 adaylığı -TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer: -"Her ülkenin 1 oyu var. Bu oyun İzmir'e verilmesi için yurt dışındaki tüm bağlantılarımızı kullanacağız" -İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç: -"Londra'ya Cristal Palace'ı, Paris'e de Eyfel Kulesi'ni kazandıran EXPO, İzmir'e de değerler bırakacak. EXPO 2020'nin İzmir'de yapılması bölgeye 40 milyona yakın turist çekecek"

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Vekili Ahmet Ciğer, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için "Her ülkenin 1 oyu var. Bu oyun İzmir'e verilmesi için yurt dışındaki tüm bağlantılarımızı kullanacağız" dedi.
     İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın katılımıyla gerçekleştirilen TUSKON Yönetim Kurulu Toplantısı'nda İzmir'in EXPO 2020 adaylığı masaya yatırıldı. Bünyesinde 7 federasyon ve 46 bin üye iş adamı bulunan TUSKON, EXPO 2020 için İzmir'e tam destek vereceğini taahhüt etti.
     Bu yıl dünyanın 104 ülkesine iş gezisi düzenlediklerini, 140 ülkeden işadamını da Türkiye'de ağırladıklarını belirten TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer, "TUSKON olarak gitmiş olduğumuz ülkelerde ve yurtiçi organizasyonlarımızda görüştüğümüz yetkililerle ve misafir olarak gelen heyetlere bizzat EXPO 2020 için İzmir'in tanıtımını yapıyoruz.
     EXPO 2020 Türkiye'nin tanıtılması için de bir fırsat olacak. Biz federasyon olarak bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız" diye konuştu.
     TUSKON'un son zamanlarda dünyada Türkiye'yi temsil eden bir marka haline geldiğini vurgulayan Ahmet Ciğer, "İzmir'in aday olduğu EXPO 2020 için desteğimiz sürekli olarak ve artarak devam edecek. Geçtiğimiz yıllarda BM genel kurulunda ve Afrika'da gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda desteğimizi verdik. Her platformda İzmir'e desteğimize devam edeceğiz.
     EXPO seçimlerinde 161 ülke oy kullanıyor ve her ülkenin bir oyu var, TUSKON bu oyun İzmir'e verilmesi için elinden ne gerekiyorsa yapacaktır" ifadelerini kullandı.
    
     -İzmir'e 40 milyon turist gelecek-
    
     İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, EXPO 2015 için Milano ile yarıştıklarını ve bu yarışı 20 oyla kaybettiklerini anımsatarak, "EXPO 2020 için Brezilya'dan Sao Paulo, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Tayland'dan Ayutaya ve Rusya'dan Ekaterinburg şehirleriyle yarışıyoruz. Çok zorlu geçecek bu yarış, 2013 yılının kasım ayında Paris'te yapılacak seçimle son bulacak ve 161 ülke kullanacağı oylarla 5 aday şehirden bir tanesini EXPO 2020'yi düzenlemesi için seçecek.
     Bu noktada TUSKON'un desteğine ihtiyacımız var. TUSKON'un dünyanın birçok ülkesinde cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ve iş dünyasıyla güçlü temasları var. Bu bağlamda TUSKON'un yurt dışında yapacağı lobi faaliyetlerine ihtiyacımız var" dedi.
     EXPO kapsamında 270 hektar büyüklüğünde, Avrupa'nın en büyük, dünyanın belli başlı yeşil parklarından bir tanesini İzmir'e kazandıracaklarını aktaran Cahit Kıraç şöyle devam etti:
     "EXPO alınırsa bu yatırım süreci hızlanacaktır. Birkaç yıl içinde, hızlı tren hatları, tüp geçitler, otoyollar ve mode binalarla İzmir'in yüzü değişecek, EXPO fuar alanı olarak seçilen İnciraltı baştan sona yenilenecektir.
     Londra'ya Cristal Palace'ı, Paris'e de Eyfel Kulesi'ni kazandıran EXPO, İzmir'e de değerler bırakacak. EXPO 2020'nin İzmir'de yapılması bölgeye 40 milyona yakın turist çekecek. Bugüne kadar İzmir'e 30 milyar dolarlık yatırım yapıldı. EXPO 2020'yi alırsak Bu rakam 50 milyar dolara ulaşacak."
     EXPO'da ülkelerin uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya geldiğine dikkati çeken Kıraç sözlerini şöyle tamamladı:
     "Burada ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergileniyor. EXPO'yu fuarların olimpiyatı olarak görüyoruz. Biz artık olimpiyatlara talibiz bunu İzmir'de gerçekleştirmek istiyoruz."
     Programın sonunda İzmir Valisi Kıraç TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer'e EXPO 2020 yazılı bir plaket armağan etti.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir