İzmir'in EXPO 2020 adaylığı

  • Yazı boyutu
İzmir'in EXPO 2020 adaylığı

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "İzmir'in EXPO sunumu, BIE delegelerince beğenildi"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) genel kurulunda yapılan İzmiR'in EXPO sunumunun, beğenildiğini bildirdi.
     İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin EXPO 2020 adaylık sunumuyla ilgili sorularını yanıtlayan Kocaoğlu, BIE Genel Kurulu'nda başarılı bir sunum yapıldığını belirtti.
     Kocaoğlu, "Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, iş adamı Lucien Arkas ve Dr. Mehmet Öz, gerçekten çok güzel konuşmalar yaptılar. Film de beğenildi. O gün akşama kadar 10 civarı sunum dinledik. Bize gelen duyumlar ve delegelerden duyduğumuza göre, en iyi sunum bizimdi. İzmir'in EXPO sunumu, BIE delegelerince beğenildi" diye konuştu.
     "EXPO Kanunu"nun çıkmasının, İzmir'in artısı olduğunu ifade eden Kocaoğlu, hükümet, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının, projenin arkasında olduğunu delegelere gösterdiğini vurguladı.
     Aziz Kocaoğlu, EXPO Yürütme Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve iki üyenin istifasının olumsuz etkisinin BIE Genel Kurulu'nda görülüp görülmediğiyle ilgili soruya, "Hayır, görülmedi" cevabını verdi.
     İstifa eden Mahmut Özgener, Ender Yorgancılar ve Işınsu Kestelli'nin görevlerine yeniden dönmesiyle ilgili soru üzerine Kocaoğlu, "Benim o konuda bir düşüncem yok. Ben, bu işin birlik ve beraberlik içinde yürütülmesinden yanayım. Benim gönlümden geçen, üç arkadaşımızın geri dönüp devam etmesi. Şahsi kanaatimi soruyorsanız, isteğim, dileğim budur. Bu konuda karar verici konumda değilim. Onun dışında İzmir'e EXPO'nun gelmesi için nerede durmam gerekiyorsa, orada durup katkıda bulunacağım" diye konuştu.
     Kocaoğlu, EXPO Yürütme Kurulu Başkanlığı görevini üstlenip üstlenmeyeceğiyle ilgili soruya ise "Öyle bir şey zaten mümkün değil. Çalışma tempoma ve yaptığım göreve de uygun değil. Bu, çok zaman ayırmak isteyen bir iş. Bu yoğunluk içinde bu kadar projeyle, protokol göreviyle uğraşırken, bir de EXPO Yürütme Kurulu Başkanlığı yapmamız mümkün değil. Verilse bile bence kabul etmemek gerekir. Başka bir arkadaş, 24 saatini ayırabilecek bir arkadaşın çalışması gerekir" yanıtını verdi.
    
    
    


Bu haberi 249 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir