İzmir'in EXPO 2020 adaylığı -EXPO İzmir Yürütme Komitesi Üyesi ve ESİDEF Başkanı Özkara:…

  • Yazı boyutu
İzmir'in EXPO 2020 adaylığı
  -EXPO İzmir Yürütme Komitesi Üyesi ve ESİDEF Başkanı Özkara:…

İzmir'in EXPO 2020 adaylığı -EXPO İzmir Yürütme Komitesi Üyesi ve ESİDEF Başkanı Özkara: -"Afrika oylarında iddialıyız. Afrika'dan tulum çıkarmak iddialı olur ama başarı elde edeceğimizi düşünüyorum"

EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi ve Ege-Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özkara, Afrika ülkelerinden İzmir'in adaylığına büyük oranda destek sağlanacağını belirterek, "Afrika oylarında iddialıyız. Afrika'dan tulum çıkarmak iddialı olur ama başarı elde edeceğimizi düşünüyorum" dedi.
     ESİDEF yönetim kurulu üyeleriyle federasyona bağlı derneklerden başkanlar, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle biraraya geldi.
     Toplantıda ESİDEF'in hedefleriyle ilgili bilgi veren Özkara, 39 dernekten 9 bin 500 iş insanının üye olduğu federasyonun yoğun bir takviminin bulunduğunu, geçen 1 yıllık dönemde 74 ülkeye 180 heyetle iş gezisi düzenlendiğini, 25 bin iş insanı ile bağlantılar kurulduğunu belirtti.
     Özkara, 2023'de 500 milyar dolarlık ihracat hedefine gönülden inandıklarını, bunun gerçekleşmesi için ihracatçı sayısını artırmaya çalıştıklarını dile getirerek, 2012-2013 döneminde 40 ülkeye dış gezi planlandığını, ayrıca 4'üncü İş Geliştirme Platformu'nu düzenleyeceklerini ifade etti.
     Özellikle Afrika ülkelerine yönelik ihracat bağlantılarında önemli mesafeler kat edildiğine dikkati çeken Özkara, bu pazarda Türk iş adamlarına karşı büyük bir sempati bağının kurulduğunu, bunun gelecekte çok daha iyi sonuçlar getireceğine inandığını söyledi.
     Özkara, EXPO'nun İzmir için bir sıçrama tahtası olacağını, doğru ve etkin bir lobi yapmayı hedeflediklerini anlatarak, şunları kaydetti:
     "EXPO'da gerçekten bir takım oyunu var. Adaylık için çalışan herkes uyum içinde, hedefe odaklanmış durumda. Kimsenin derdi ön plana çıkmak, kendini tanıtmak değil. Hepimizin birinci derdi, bu ülkenin EXPO'yu kazanmasıdır. Ümitsiz değiliz, ümitli olmak için çok nedenimiz var. EXPO 2015'e göre daha organize ve tecrübeli bir ekibiz.
     Afrika kıtasında TUSKON'un da desteğiyle etkili bir lobi çalışması yürütüyoruz. Afrika oylarında iddialıyız. Afrika'dan tulum çıkarmak iddialı olur ama başarı elde edeceğimizi düşünüyorum. Afrika oyları için ESİDEF'in yanında yürütme ve yönlendirme kurulunda olan birçok oda başkanı ve büyüklerimiz de çalışıyor. 'Tek başına ESİDEF, Afrika oylarında etkilidir' demek hatalı olur ama çok ciddi katkımız olacaktır."
     TUSKON'un 140 ülkede partner dernekleri bulunduğunu, bu derneklerle temasa geçildiğini, ayrıca Türk okullarının da lobi çalışmalarına ciddi katkısının bulunduğuna işaret eden Özkara, adaylık çalışmalarının olumlu bir rotada ilerlediğini sözlerine ekledi.
     EMD İzmir Şubesi Başkanı Tolga Albay ise 22 yaşındaki şubenin 107 üyeye sahip olduğunu, mesleki sorunların yanında kent ve bölge ekonomisinin gelişimine destek vermeyi amaçladıklarını belirterek, ESİDEF ve federasyon üyesi iş dünyası örgütleriyle sürekli işbirliği içinde olmak istediklerini ifade etti.
     Albay, EXPO 2020 için çalışan ekibi, "İzmir'in milli takımı" olarak gördüklerini, bu takıma kentin ekonomi gazetecileri olarak her ortamda destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir