İzmir Hollanda ticari ilişkileri kitaplaştırıldı -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş:…

  • Yazı boyutu
İzmir Hollanda ticari ilişkileri kitaplaştırıldı
  -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş:…

İzmir Hollanda ticari ilişkileri kitaplaştırıldı -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: "Hollanda'nın 400 yıllık dostluğunu İzmir'in EXPO 2020'ye adaylığında da göstereceğine inanıyorum"

İzmir Ticaret Odası (İZTO), "İzmirli Hollandalılar ve İzmir Hollanda Ticari İlişkileri"ni kitaplaştırdı.
     "İzmir'de 400 yıl" başlığıyla yayımlanan kitabın tanıtımı için İZTO'da düzenlenen basın toplantısına Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve kitabın yazarı Dr. Fikret Yılmaz katıldı.
     Burada konuşan Ekrem Demirtaş, Türkiye ile Hollanda arasında köklü bir tarihin olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkilerin 400'üncü yılına girildiğini belirterek şöyle dedi:
     "Osmanlı İmparatorluğu ile Hollanda arasındaki ilişkiler 1500'lü yıllarda başladı. Aradan geçen sürede ilişkiler her zaman çok iyi oldu. Ülkelerimiz arasındaki iyi ilişkiler siyasi ve kültürel alanda olduğu kadar ekonomik alanda da devam ediyor. Devamlı yükselen, 7 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmimiz var. Hollanda Türkiye'de doğrudan yatırım yapan ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Türkiye'de 2 bin 7 adet Hollanda sermayeli firma var. Bunların 128 tanesi de İzmir'de. İzmir, Hollanda'nın en fazla yatırım yaptığı ilk üç şehir arasında yer alıyor. Bu kitapla İzmir'in 400 yıl öncesine ışık tuttuk. Hollanda'nın 400 yıllık dostluğunu İzmir'in EXPO 2020'ye adaylığında da göstereceğine inanıyorum."
     Demirtaş, 400 yıl önce İzmir'e yerleşen Hollandalıların Dr. Behçet Uz Hastanesi civarında mahalle kurduğu bilgisini verdi.
     Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse ise kitabın yayımlanmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Gazetecilerin İzmir'in EXPO 2020 adaylığını sorduğu Dirkse, "Bu çok zor bir soru. Keşke büyükelçiler buna karar verebilseydi. İzmir, Avrupa şehirleri arasında iyi ilişkilerimizin olduğu yerler arasında bulunuyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 282 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir