İzmir Gıda Çarşısı'na yapılacak yol ve köprü -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı…

  • Yazı boyutu
İzmir Gıda Çarşısı'na yapılacak yol ve köprü
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı…

İzmir Gıda Çarşısı'na yapılacak yol ve köprü -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Demiryolları ile Büyükşehir Belediyesi diğer ortak projelerde olduğu gibi bu konuda da anlaştılar. Belki küçük ama anlamlı bir iş oldu"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Gıda Çarşısı'na giriş çıkışı sağlayacak yol ve köprünün inşası konusunda Devlet Demiryolları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin anlaştığını, iki kurum arasında arazi takası yapılacağını belirtti.
     Yıldırım, çarşı içindeki İzmir Düşünce ve Aksiyon Derneği'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, geçen yıl gıda çarşısını ziyaretinde yol sorununun dile getirildiğini, çözüm için yürütülen çalışmanın belli bir aşamaya geldiğini ifade etti.
     Çarşıya giriş ve çıkışı sağlayacak yolunun yapımı için Devlet Demiryollarına ait 20 dönümlük arazinin İzmir Büyükşehir Belediyesine, belediyeye ait aynı ölçekteki başka bir arazinin de Demiryollarına verilmesiyle takas işlemi yapılacağını bildiren Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Demiryolları ile Büyükşehir Belediyesi diğer ortak projelerde olduğu gibi bu konuda da anlaştılar. Bugün belediye köprünün ihalesini yaptı. Bugün yarın sözleşme imzalanacak. Dolayısıyla sizin çıkmaz sokaktan kurtulmanızın yolu açılmış oldu. Görüldüğü gibi kurumların işbirliği içinde çalışması İzmirlilerin, esnafın, işadamlarının, burada yaşayan insanların hayatını kolaylaştırıyor.
     Belki küçük ama anlamlı bir iş oldu. Büyük şehirlerin imar, kentleşme ve altyapı sorunları var, bu da gayet doğal. Merkezi yönetim ve yerel idareler bu işin üstesinden gelmek için samimi şekilde gayret gösteriyor."
     Bakan Yıldırım, gıda çarşısı giriş yolu civarından geçecek hızlı trenin de büyük ihtimalle yer altına alınacağını, bunun yol açısından bir sorun oluşturmayacağını, benzer bir çalışmanın Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'nde de yapılacağını, Belediye ile Karayolları'nın ortak çalışma yürüttüğünü kaydetti.
    
     -Hipermarket yasa tasarısı ve VOB-
    
     Toplantıda esnafın sıkıntılarını da dinleyen Yıldırım, bir esnafın, hipermarket yasasının çıkmamasını eleştirmesi üzerine, bu konudaki tasarının uzun süredir hazır olduğunu ancak tarafların bir noktaya getirilmesi gerektiğini söyledi.
     Yıldırım, "Paydaşları bir noktaya getiremeden çözüm yapmaya çalışırsanız o çözüm kalıcı olmuyor. Uzamasının sebebi de budur. Zannediyorum bu konu daha fazla uzamayacak. Bu konu hükümetimizin gündemindedir" dedi.
     Tek hisseye dayalı vadeli işlem sözleşmeleri konusunda, İzmir merkezli Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile İMKB arasında "savaş" bulunduğunu, SPK tarafından yetkinin İMKB'ye verildiğini söyleyen bir katılımcının, bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine Yıldırım, "Bizim savaşlarla işimiz yok, biz hizmette yarış için buradayız. Savaş falan bizim lugatımızda olmaz. Bu işler düzelir problem değil, işin takipçisiyiz merak etmeyin" dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Gıda Çarşısı'na girişi sağlayacak köprünün ihalesinin yapıldığını, itiraz gelmemesi halinde kısa zaman içinde işe başlanacağını, protokolün imzalanmasıyla yolun da 30-45 günlük zaman dilimi içinde hazır hale geleceğini ifade etti.
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da Bakan Yıldırım'ın Gıda Çarşısı'nın en önemli problemini çözdüğünü, kendisine teşekkür ettiklerini söyledi.
     Toplantıya Vali Cahit Kıraç ve AK Parti İzmir Milletvekilleri İlknur Denizli ile Rifat Sait de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 296 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir