İzmir Fuarı'nda değişiklik ve yenileme çalışmaları -İZFAŞ Genel Müdür Vekili Örs: "Fuarı daha…

  • Yazı boyutu
İzmir Fuarı'nda değişiklik ve yenileme çalışmaları
  -İZFAŞ Genel Müdür Vekili Örs:
  "Fuarı daha…

İzmir Fuarı'nda değişiklik ve yenileme çalışmaları -İZFAŞ Genel Müdür Vekili Örs: "Fuarı daha uzun yıllar yaşatmanın yolu gençleri fuara çekmekten geçiyor"

İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs, İzmir Enternasyonal Fuarı'nı (İEF) uzun yıllar yaşatmanın yolunun gençleri fuara çekmekten geçtiğini söyledi.
     İEF'de "değişim ve yenilenme" sloganıyla başlatılan çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Örs, arama konferansları, anketler ve bilimsel analizlerle bir yol haritası belirlemeye çalıştıklarını kaydetti.
     Elde ettikleri verilerin 31 Ağustos 2012'de açılacak 81. İEF'de değerlendirilmeye çalışılacağını ancak asıl değişimin sonraki yıllarda daha somut biçimde gözleneceğini ifade eden Örs, özellikle Gaziemir'de yapılacak yeni fuar alanıyla birlikte İzmir Fuarı'nda köklü değişiklikler olacağını ifade etti. Bu değişimi doğru bir şekilde yönetmek amacıyla çalıştıklarını dile getiren Örs, fuarın geleceği için özellikle 18-24 yaş arası kitleyi önemsediklerine dikkati çekti.
     Örs, "Fuarı yaşatmamız için gençlerle buluşturmamız gerekiyor. Fuara karşı bir aidiyet hisseden insanlar artık yaşlı kuşakta yer alıyor. Genç kuşağın fuarla bağ kurmakta zorlandığını gördük. Anketten çıkan veriler bu yaklaşımın doğru olduğunu gösterdi. Fuarı daha uzun yıllar yaşatmanın yolu gençleri fuara çekmekten geçiyor. Gençler fuarı mutlaka sahiplenmeli."
     İzmir'in EXPO 2020 adaylığında İzmir'in bir fuar kenti olmasının önemli bir avantaj getireceğini belirten Örs, EXPO'nun alınması halinde İzmir Fuarı'na büyük katkı sağlayacağına inandıklarını dile getirdi.
     Fuarla ilgili yaptıkları araştırma hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aykan Candemir ise dünyada ihtisas fuarlarına yöneliş bulunduğunu ancak İEF'nin de İzmir için vazgeçilmez olduğunu belirterek, fuarın gelecekte nasıl şekillendirilmesi gerektiğine yönelik öneriler sunduklarını ifade etti.
     Çalışmalar çerçevesinde geçen ay yapılan arama konferansında fuarda "İzmirli olmak" temasının işlenmesi, onur konuğu il ve onur konuğu ülke uygulamalarının kaldırılması, fuar süresinin yeniden planlanması, kültürpark alanı içinde tren hattının oluşturulması, oturma alanlarının tasarım halinde ziyaretçilere sunulması, İzmir Miniatürk maketinin hayata geçirilmesi önerilerinin gündeme geldiği kaydedildi.
     18-24 yaş arası 824 kişi üzerinde yapılan ankette de katılımcıların İEF'yi tanımlamakta zorlandıkları, İEF ile Kültürpark'ı, İZFAŞ'ı ve ihtisas fuarlarını karıştırdıklarının tespit edildiği bildirildi.
     Katılımcıların fuar denince akıllarına en çok "lunapark", "kitap" ve "eğlence" kelimelerinin geldiği ve otomobil stantlarının fuarda daha fazla yer alması gerektiğini dile getirdikleri belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir