İzmir Fuarı, EXPO hedefiyle bütünleşecek -82. İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir'in "Daha iyi bir…

  • Yazı boyutu
İzmir Fuarı, EXPO hedefiyle bütünleşecek
  -82. İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir'in "Daha iyi 
  bir…

İzmir Fuarı, EXPO hedefiyle bütünleşecek -82. İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir'in "Daha iyi bir dünya için yeni yollar / Herkes için sağlık" temalı EXPO 2020 adaylığıyla bütünleşmek üzere "sağlık" temasıyla gerçekleştirilecek -Fuarın bu yılki partner ülkesi Sri Lanka, onur konuğu ili ise Sinop olarak belirlendi

82. İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir'in "Daha iyi bir dünya için yeni yollar / Herkes için sağlık" temalı EXPO 2020 adaylığıyla bütünleşmek üzere "sağlık" temasıyla gerçekleştirilecek.
     İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Ticaret AŞ'de (İZFAŞ) düzenlenen basın toplantısında 29 Ağustos-8 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak İzmir Enternasyonal Fuarı'na ilişkin gelişmeler hakkında bilgi verildi.
     İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs, İzmir'in fuarcılık geleneğini ortak bir değer olarak gördüklerini, fuarı kutsal bir emanet gibi gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini söyledi. Bu yıl 82.'si yapılacak fuarın temasının, İzmir'in EXPO 2020 adaylığıyla bütünleştirme noktasından hareketle "sağlık" olarak belirlendiğini kaydeden Örs, "Fuarı, Kasım ayında verilecek EXPO kararı öncesinde, EXPO ile ilgili çalışmaların taçlandırılması olarak görüyoruz" dedi.
     Örs, kentin EXPO adaylığındaki en önemli argümanının fuarcılık geleceği olduğunu düşündüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
     "Bu fuarı yaratan İzmirliler, EXPO'yu da en iyi şekilde yapacaktır. Fuardaki gücümüzü Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerine aktarmak istiyoruz. EXPO Yürütme Kurulu ile bu konuda diyalog kurduk. Delegelerin fuar döneminde İzmir'e davet edilebileceğini ya da o dönemde toplantı uluslararası sempozyum, toplantı düzenlenebileceğini düşünüyoruz."
     Partner ülke olarak belirlenen Sri Lanka'nın, farklı kültürü ile fuara renk katacağına inandığını belirten Örs, fuarın onur konuğu ilin de Sinop olarak belirlendiğini söyledi.
     Örs, özellikle geçen yıl yapılan fuarı gençleştirme çalışmaları ile fuarın üzerindeki tozu silkelediklerini ifade ederek, fuarı gençleştirme, güncelleştirme çalışmalarını sürdüreceklerini, bu yıl gençlerin yanı sıra çocuklara yönelik de çalışmalar yapacaklarını ve fuarı sadece İzmir'in değil, Ege Bölgesi'nin şöleni haline getirmek istediklerini aktardı.
    
     -Sri Lanka Büyükelçisi Wijeratne-
    
     Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi Bharathi Wijeratne de, Türkiye ve İzmir'in ülkesi için her zaman önem taşıdığını, bu nedenle İzmir'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum günü olması nedeniyle de mutlu olduğunu söyledi.
     Ailesinde Türkiye'nin gönüllü büyükelçileri bulunduğunu kaydeden Wijeratne, ülkesinin, daha önce ziyaretçi olarak geldiği fuara katılmasını önemsediğini belirtti.
     Wijeratne, Sri Lanka'nın Hint Okyanusu'nun incisi, İzmir'in de Ege Denizi'nin incisi olduğunu kaydederek, "Partner ülke olmamızın, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğine inanıyorum" dedi.
     İzmir Sinoplular Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ayrancıgil de İzmir'de 40 binden fazla Sinoplu olduğuna dikkati çekerek, Sinop'u en iyi şeklide tanıtmaya çalışacaklarını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir