İzmir, EXPO 2020 için adaylık sunumunu yaptı -Sağlık Bakanı Akdağ: -"EXPO 2020 ile herkesin…

  • Yazı boyutu
İzmir, EXPO 2020 için adaylık sunumunu yaptı
  -Sağlık Bakanı Akdağ:
  -"EXPO 2020 ile herkesin…

İzmir, EXPO 2020 için adaylık sunumunu yaptı -Sağlık Bakanı Akdağ: -"EXPO 2020 ile herkesin hayatında sağlığın önemi ile ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olmak istiyoruz" -Ünlü Türk hekim Mehmet Öz: -"İzmir, dünyanın sağlık problemlerine çözüm bulmak için bütün dünyayı bir araya getirecek mükemmel bir platform olabilir"

Muammer Başkan - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, EXPO 2020 ile herkesin hayatında sağlığın önemi ile ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtti.
     EXPO 2020'ye aday olan İzmir, Paris'teki OECD binasında düzenlenen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısında, adaylık süreci içindeki ikinci sunumunu gerçekleştirdi.
     Genel kurulda İzmir, Rusya'nın Yekaterinburg ve Tayland'ın Ayutthaya kentlerinin ardından sunumunu yaptı.
     Defne Samyeli'nin sunduğu programda konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlıkta yaşadığı hızlı değişimi, gelinen noktayı ve hedefleri anlattı.
     Yaklaşık 10 yıl önce Sağlık Bakanlığı görevine getirildiğini, o günden bugüne çok yol katettiklerini belirten Akdağ, iyi bir sağlık sisteminin uzun soluklu bir taahhüde bağlı olduğunu, Türkiye'nin de bu taahhüdü yerine getirmek için var gücüyle çalıştığını dile getirdi.
     Sağlıkta karşılaşılan sorunların küresel ve müşterek sorunlar olduğuna işaret eden Akdağ, göreve gelmeden önceki dönemde sağlıkta altyapının yetersiz olduğunu ve büyük şehirlere odaklandığını, kırsal kesime erişimin sınırlı olduğunu, halkın büyük bölümünün sağlık sigortası bulunmadığını,sosyal yardım paketinin cazip olmadığını gördüğünü anlattı.
     Akdağ, beş temel üzerine kurgulanan geniş kapsamlı bir "Sağlıkta Dönüşüm Programı" başlattıklarını, önceliği, gelir aralığı veya yaşanılan bölge ayrımı yapmadan Türk halkının tamamının sağlık hizmetlerine sahip olmasına verdiklerini, kamu sektörüne ait tedarikçi ağlarının tamamını ve özel sektöre ait tedarikçi ağlarının büyük bölümünü birleştirdiklerini, halk sağlığı yardımlarını da birleştirip standart hale getirdiklerini ifade etti.
     Ana sağlık hizmetlerinin ulaşımını bütün Türkiye'ye yaydıklarını, 5 yıldan kısa sürede aile hekimliği sistemine geçiş yaptıklarını kaydeden Akdağ, bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele etmek için programlar başlattıklarını, Tütün Kontrol Programı ile sigara içen oranını 4 yılda yüzde 33'den yüzde 27'ye düşürdüklerini ve Türkiye'nin dünyada sigarayı bırakma konusunda en başarılı dördüncü ülke haline geldiğini söyledi.
    
     -"Yaşam süresini 4 yıl artırdık"-
    
     Tekerlekli ambulans sayısını 4 kat artırdıklarını, yeni bir hava ambulansı programı başlattıklarını anlatan Akdağ, şöyle konuştu:
     "Çabalarımızın sonucu olarak bütün alanlarda olumlu gelişmelerle karşılaşmaya başladık. Her yurttaşımız için yaşam süresini neredeyse 4 yıl artırdık. Çocuk ölüm oranı her 1000 doğum için 9'a geriledi. Geniş bir ağ ve geniş fayda paketiyle halkımızın yüzde 97'sinden fazlasını sigortalı yaptık. Aradaki farkı anlamış olmalılar ki halkımızın memnuniyet oranı neredeyse ikiye katlanarak, yüzde 39'dan yüzde 76'ya çıktı. Elbette henüz mükemmeli yakalayamadık. Ama bütün bunlar, doğru yöne atılmış büyük bir adımın göstergeleridir."
     Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ile bölgenin ilk küresel tıp ekibini oluşturduklarını, ekibin 10 ülkede faaliyet gösterdiğini belirten Akdağ, halen Somali, Pakistan, Afganistan, Sudan ve diğer ihtiyaç sahibi ülkelerde Türk doktorların ve sağlık personelinin çalıştığı sağlık tesisleri işlettiklerini söyledi.
     Bakan Akdağ, cumhuriyetin 100. yılı için aile hekimliğine odaklanarak iş gücündeki doktor ve hemşire sayısını iki katına çıkarma, kronik hastalıklarla mücadele etme, kendi ülkelerindeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine katkı sağlayacak daha çok yabancı uyruklu doktor ve sağlık personeli yetiştirme ve Avrupa'nın en büyük afet müdahale ekibini kurarak uluslararası yardım faaliyetlerine daha çok yatırım yapma hedeflerini koyduklarını da anlattı. Akdağ, şöyle devam etti:
     "Türkiye, zamanın, kültürlerin ve kıtaların tarihi bir kesişim noktası. Ve biz bu yolculuğumuza gelecekte de devam etmek için birlik olmak adına EXPO 2020'yi İzmir'de yapmak istiyoruz. EXPO 2020 ile herkesin hayatında sağlığın önemi ile ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olmak istiyoruz. Biz, bugün sizlerle paylaşmama izin verdiğiniz gibi daha nice başarı hikayeleri duyacağımız ve birbirimizden birçok şey öğreneceğimiz bir küresel topluluk yaratmak istiyoruz.
     Biz, 'Herkes için Sağlık'ın hayalden gerçeğe dönüşebileceğine inanıyoruz. EXPO 2020'nin İzmir'de yapılmasının sadece kendi bölgemiz için değil, bütün küresel toplum için bu hedefe varmamızda bize yardımcı olacağına inanıyoruz."
    
     -"İzmir'in rüyası"-
    
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise "Herkes İçin Sağlık" temasının "İzmir'in rüyası" olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, İzmir'in gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşayabilmesi için bütün ülkeleri bir araya getirmeyi ve onların işbirliği yaptığı dev bir platform oluşturmayı çok istediğini söyledi.
     EXPO'ya ikinci kez aday olan İzmir'in bu alanda deneyimli bir kent olduğunu, 2015 adaylık sürecinden bu yana tüm kentin odağının sürekli EXPO olduğunu dile getiren Kocaoğlu, şöyle konuştu:
     "Ben 8 yıllık belediye başkanlığımın 5 yılında EXPO için çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Sadece kentimizin yerel yönetimi değil, sivil toplum örgütlerimizden medyamıza ve tüm İzmirliler'e, hepimiz EXPO'ya yürekten inanıyor ve destekliyoruz. İzmir'i her alanda EXPO'ya hazır hale getirmek için canla başla çalışıyoruz."
     Kocaoğlu, hükümetin İzmir'e ve adaylık sürecine desteğinin her alanda en yüksek düzeyde olduğunu da vurguladı.
     Organizasyonu yapmak istedikleri İnciraltı'nın hem temayla uyumlu hem de doğal zenginlikleri açısından bugüne kadar seçilen en güzel EXPO alanlarından birisi olacağını ifade eden Kocaoğlu, EXPO sonrasında İnciraltı'nı içinde sağlık merkezi bulunan doğal bir parka dönüştürme projesi olduğunu kaydetti.
     Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise İzmirliler'in yüzyıllardır dünyanın en sağlıklı, hoşgörülü, sakin ve dinamik şehirlerinden birinde yaşadığını, kentin ekonomik, kültürel ve sanatsal canlılığa sahip olduğunu, aynı zamanda sakin ve güvenli bir kent olduğunu ifade etti.
     İzmir'in tarih boyunca sağlıklı bir şehir olmasıyla ünlü olduğunu, dünyanın ilk psikiyatri hastanesi olan Asklepion'un, sağlığın sembolü yılanlı sütunuyla MÖ 4 yılında İzmir'de kurulduğunu anlatan Arkas, zeytinyağlı yemeklerden oluşan İzmir mutfağının hafif ve sağlıklı olduğu kadar çok kültürlü olduğunu da söyledi.
     "Katolik bir ailenin çocuğu olarak şunu söyleyebilirim ki, İzmir tam bir hoşgörü cenneti" diyen Arkas, gelecek nesillerin İzmirliler gibi sağlıklı ve mutlu yetişebilmeleri için İzmir'e destek olunmasını istedi.
    
     -Sağlıklı yaşam geleneği-
    
     Sunumda ünlü Türk doktor Mehmet Öz de bir konuşma yaptı.
     İnsanlığın en önemli konusu olan sağlığın uluslararası bir sorun olduğunu belirten Öz, EXPO ile günlük hayatların çok daha sağlıklı bir hale getirilebileceğini belirtti. Öz, "İzmir ve İzmirliler binlerce yıl öncesine dayanan bir sağlıklı yaşam geleneğine sahipler. İzmir, dünyanın sağlık problemlerine çözüm bulmak için bütün dünyayı bir araya getirecek mükemmel bir platform olabilir. Bizler ancak problemlerimizi ve çözümlerimizi paylaşarak ve işbirliği yaparak hayatlarımızı daha sağlıklı bir hale getirebiliriz" dedi.
     Öz, katılımcılara obezite ve sigaranın insan sağlığı üzerindeki tehlikeleri hakkında da bilgi verdi.
     Sunumda, delegelere İzmir ve sağlık temasıyla ilgili iki tanıtım filmi gösterildi.
     Öz'ün konuşmasıyla sona eren İzmir sunumunun salondaki delegeler tarafından uzun süre alkışlandığı gözlendi.
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir