İzmir'e yabancı yatırımcı ilgisi -ABD'li bir şirket, 70 milyon dolar yatırımla ESBAŞ'a filtre…

  • Yazı boyutu
İzmir'e yabancı yatırımcı ilgisi
  -ABD'li bir şirket, 70 milyon dolar
  yatırımla ESBAŞ'a filtre…

İzmir'e yabancı yatırımcı ilgisi -ABD'li bir şirket, 70 milyon dolar yatırımla ESBAŞ'a filtre fabrikası kurdu

ABD'li bir şirket, 70 milyon dolar yatırımla Ege Serbest Bölgesi Kurucu İşletici AŞ'ye (ESBAŞ) filtre fabrikası kurdu.
     Fabrikanın açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Cummins Filtration Başkanı Joseph Saoud, yaklaşık 2 yıllık bir araştırma döneminden sonra İzmir'e yatırım yapmaya karar verdiklerini, Türkiye'de olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
     Dizel motorlar için filtreleme sistemleri ürettiklerini belirten Saoud, birkaç ay sonra yakıt modülleri üretimine de başlayacaklarını, amaçlarının İzmir'i çok büyük bir üretim ve satış alanı haline getirmek olduğunu kaydetti. Saoud, "Burası filtreleme sistemleri için oluşturduğumuz 10. ülke. Bölgedeki en iyi ülkeyi seçmek için 2 yıl harcadık ve İzmir'in en iyi seçim olduğunu gördük" diye konuştu. Saoud, 85 kişi olan istihdam sayısının 5 yıl içinde 500 kişiye çıkacağını dile getirdi.
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki de, Cummins'in bu yatırımının filtre ve jeneratör dışında daha da büyüyerek yeni yatırımlarla devam edecek olmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. İzmir'in otomotiv yedek parçada önemli bir altyapıya sahip olduğunu kaydeden Tiryaki, "Yeni teşvik paketinde otomotiv stratejik sektör olarak teşvik kapsamına alındı. İzmir'in insan kaynağı ve altyapısı otomotiv yan sanayi açısından önemli potansiyel içeriyor" dedi.
     ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer ise küresel bir şirket olan Cummins'in İzmir'i tercih etmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.
     Tuncer, "ESBAŞ, otomotiv sektörüne odaklanmış bulunuyor. Genişleme alanımız kalmadı. Amacımız mevcut otomotiv şirketlerine müşteri odaklı hizmet vermek. Cummins'in burada başarılı olacağına inanıyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 248 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir