İzmir'de taksi ücretlerine yüzde 12 oranında zam yapıldı

  • Yazı boyutu
İzmir'de taksi ücretlerine yüzde 12 oranında zam yapıldı

İzmir'de taksi ücretlerine yüzde 12 oranında zam yapıldığı bildirildi. Yeni tarifenin bugünden itibaren uygulamaya başlandığı kaydedildi.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, taksilerde taksimetre açılış ücretinin 2,30 liradan 2,50 liraya, 2 lira olan kilometre ücretinin de 2,25 liraya yükseltildiği belirtildi.

Açıklamada, yeni tarifenin bugünden itibaren uygulamaya başlandığı kaydedildi.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, son fiyat ayarlamasını yaptıkları 2010'dan bu yana benzine yüzde 31, mazota yüzde 34, LPG'ye ise yüzde 27 oranında zam yapıldığını, esnafın talebi doğrultusunda yeni bir taksimetre uygulamasına gidildiğini kaydetti.

Türkiye'de akaryakıtta litre başına 2,45 lira vergi alındığını, akaryakıt fiyatlarında ÖTV ve KDV dışında üç unsurun daha bulunduğunu belirten Anık, “Bunlardan birincisi kar payı dahil rafineri fiyatı. İkinci unsur dağıtım şirketlerinin kar payı. Üçüncü unsur da akaryakıt bayilerinin kar payı. Deniz ve havayollarında kullanılan araçların akaryakıtlarında uygulanan ÖTV oranının karayollarında hizmet veren ticari araçlar için de uygulamasını istiyoruz” dedi.

 

 

Kaynak: HÜRRİYET


Bu haberi 492 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir