İzmir'de "Savunma Sanayi Günü" düzenlendi -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"Bölgemizde bir…

  • Yazı boyutu
İzmir'de "Savunma Sanayi Günü" düzenlendi 
  -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: 
  -"Bölgemizde bir…

İzmir'de "Savunma Sanayi Günü" düzenlendi -Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar: -"Bölgemizde bir İskandinav barış ortamı göremeyeceğiz, öyle görünüyor. Bunun için savunmamızın güçlü, silahlı kuvvetlerimizin her an hazır, sanayimizin de bunu destekleyecek durumda olması gerekiyor"

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye'nin bölgesinde, İskandinavya'daki gibi bir barış ortamı görmesinin mümkün görünmediğini belirterek, "Bunun için savunmamızın güçlü, silahlı kuvvetlerimizin her an hazır, sanayimizin de bunu destekleyecek durumda olması gerekiyor" dedi.
     İzmir'de, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği işbirliğiyle "Savunma Sanayi Günü" düzenlendi.
     Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yanı sıra MKE, Aselsan, Havelsan, Roketsan, TAİ ve TEİ kuruluşlarından temsilcilerle savunma sanayine iş yapmak isteyen küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin katıldığı etkinlikte ikili görüşmeler yapıldı.
     Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar, etkinliğin açılış töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayinde yerli katkı oranının yüzde 54'e ulaştığını, bunun 10 yıl önceki yüzde 20'lere göre çok daha iyi bir rakam olduğunu, ancak bardağın diğer yarısının da boş olduğunu gösterdiğini kaydetti.
     Müsteşarlık olarak savunma sanayi ihtiyaçlarının, yerli üretimle karşılanmasını hedeflediklerini, bunu da kamu marifetiyle değil, özel şirketlerin katılımıyla yapma politikası güttüklerini anlatan Bayar, şunları kaydetti:
     "Türkiye savunma harcaması yapan bir ülke, bunu da maalesef içinde bulunduğumuz coğrafya ve şartlar itibariyle yapmaya devam etmesi gerekiyor. Bölgemizde bir İskandinav barış ortamı göremeyeceğiz, öyle görünüyor. Bunun için savunmamızın güçlü, silahlı kuvvetlerimizin her an hazır, sanayimizin de bunu destekleyecek durumda olması gerekiyor. Bizim temel politikamız bu ihtiyacın sanayimize dönmesi yönündedir."
     EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu ise 4,3 milyar dolar ciro ve 1 milyar doları aşan ihracata sahip olan savunma sanayinde, bu rakamların her geçen gün attığını belirterek, savunma sanayinde yerli üretiminin artırılmasının dışa bağımlığın azaltılması açısından da kritik önemde olduğunu ifade etti.
     Yerli katkı oranını artırmak için oda olarak 2009 yılında tüm kuvvet komutanlıklarının katılımıyla "Müşterek Malzeme Sergisi" düzenlediklerini kaydeden Gökçüoğlu, bu sergide ithal edilen 7 bin 66 çeşit malzemenin KOBİ'lere gösterildiğini, 24 ilden bin 76 firmanın bu ürünleri inceleyerek, bunlardan bir bölümünü üretmek üzere çalışma başlattığını anlattı.
     Gökçüoğlu, bugün ve yarın devam edecek ikili görüşmelerle yerli üretim oranının daha da artırılmasının öngörüldüğünü dile getirdi.
     İzmir'de iki gün sürecek etkinlikte, 90 EBSO üyesi firma, savunma ana sanayi firmalarından yetkililerle görüşecek.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir