İzmir'de kongre turizmi çalışmaları -Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım AŞ'de başkanlığa…

  • Yazı boyutu
İzmir'de kongre turizmi çalışmaları
  -Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım AŞ'de başkanlığa…

İzmir'de kongre turizmi çalışmaları -Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım AŞ'de başkanlığa yeniden Ekrem Demirtaş seçildi -Demirtaş: "2014 yılında umut ediyoruz ki İzmir'de otellerin kongre salonları ve otellerde doluluk oranı yüzde 90'ın altına inmeyecek"

İzmir'de kongre turizmini geliştirmek amacıyla çeşitli kurumların biraraya gelerek oluşturduğu İzmir Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım AŞ'de (İzmir CVB) başkanlığa yeniden Ekrem Demirtaş seçildi. Demirtaş, 2014 yılında kentteki kongre salonları ve otellerde yüzde 90 doluluk oranı hedeflediklerini bildirdi.
     Şirketin İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) yapılan genel kurulunda oy birliğiyle yeniden göreve seçilen Demirtaş, kaynak sıkıntısına dikkat çekti.
     İzmir CVB'nin ortakları arasında yer alan İzmir Turizm Tanıtım Vakfı, İl Özel İdaresi, havayolu şirketleri ve bazı otellerden aidat toplayamadıklarını belirten Demirtaş, gelecek yıl aidat ödemeyenler kurumların üyelikten düşeceklerini ifade etti.
     Tüm imkansızlıklara rağmen İzmir'i tanıtmak için çaba göstereceklerini dile getiren Demirtaş, İZTO'nun şirketin borçlarını kapatmak için her ay 10 bin lira destek sunduğunu, Travel Turkey Turizm Fuarı ve Barselona Kongre Fuarı için de TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un girişimiyle 50 bin lira daha destek aldıklarını anlattı.
     Demirtaş, "İzmir'den daha küçük şehirlerin tanıtım şirketlerinin bütçesi milyon liradan az değil. Bizim bütçemiz 200 bin avro. Bununla dahi bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İzmir CVB'nin anonim şirket statüsünde olması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de destek alamıyoruz" dedi.
    
     -Kongre tanıtım şirketlerinin statüsü-
    
     Anonim şirket statüsü nedeniyle kazançlardan ödemeleri gereken verginin de çalışmaları olumsuz etkilediğine idkkati çeken Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan kongre tanıtım bürolarının (CVB) statüsünün değiştirilmesi konusunda talepte bulunduğunu kaydetti.
     2013'te bir Bakanlar Kurulu kararı ile "Türkiye CVB'leri" adı altında özel statülü, çatı bir şirket oluşturulabileceğini ifade eden Demirtaş, böylelikle bütün hizmetlerin birleştirilmesi imkanı bulunabileceğini söyledi.
     İzmir Kültürpark'taki fuar holleri ile Efes Kongre Merkezi'nin pazarlanması için de çalışmalara başladıklarına işaret eden Demirtaş, bu alanların 2014 yılında bedava olarak kongre turizmine sunulması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile görüştüklerini açıkladı.
     Demirtaş, "2014 yılında umut ediyoruz ki İzmir'de otellerin kongre salonları ve otellerde doluluk oranı yüzde 90'ın altına inmeyecek. Kitle kongrelere değil, butik kongrelere aday olacağız" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir