İzmir'de gayrimenkul zirvesi

  • Yazı boyutu
İzmir'de gayrimenkul zirvesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Kentsel dönüşümde bakanlık ya da belediye hakemlik yaparak adil davranmak için elini taşın altına koyana garantör olmak zorundadır"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kentsel dönüşümde en büyük sorunun ailelerin ikna edilmesi sürecinde yaşandığını belirterek, bakanlık ya da belediyelerin elini taşın altına koyana garantör olmak durumunda olduğunu söyledi.
     Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir işbirliğinde düzenlenen 4. Gelişen Kentler Zirvesi'nin açılışında konuşan Kocaoğlu, İzmir'in 2000'li yıllar öncesinde potansiyelinin altında büyüme kaydettiğini, belediye olarak kentin ilerlemesini sağlamak için planlama yaptıklarını anlattı.
     Kentin yatırım alanındaki eksikliğinin, "Basmane Çukuru" adıyla bilinen Dünya Ticaret Merkezi Projesi'nin başarısızlıkla sonuçlanmasına bağlandığını hatırlatan Kocaoğlu, "Bugün Basmane Çukuru artık konuşulmuyor. Liman, Salhane ve Turan arasında kalan bölgede 5 bin dönüm alan planlandı. Bu alan yatırımcıların gözdesi oldu ve hızlı şekilde yapılanmaya geçildi. Artık burası konuşuluyor" dedi.
     İnciratı'nda 5 bin dönüm alanda sağlık konseptinden hareketle yapılan planlama dahilinde EXPO alanı yapılacağını ifade eden Kocaoğlu, Türkiye'nin hedefi olan EXPO'yu kente kazandırarak İzmir'in değerini artırmak istediklerini kaydetti.
    
     -"Gayrimenkul yükselen yıldız"-
    
     Kocaoğlu, İzmir'in hızlı büyüme potansiyeline geç ulaşması nedeniyle İzmir'de gayrimenkul fiyatlarının, İstanbul ve Ankara'ya kıyasla çok düşük olduğunu anlattı.
     İzmir'e gayrimenkul yatırımı yapan firmaların kentin gelişimindeki hızlanmaya paralel olarak verdiklerinin karşılığını misliyle aldığını ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti:
     "İzmir'in gelişebilmesi, kalkınabilmesi için insanları ile birlikte kalkınması gerekiyor. Bugünkü gayrimenkul fiyatlarını yarın bulamazsınız. Kentsel dönüşümü, devlet erki olmadan yapamazsınız. Bir inşaat şirketi ya da kooperatif kent dönüşümünü yapamaz. Kent dönüşümünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da büyükşehir belediyesi yapar. Çalışmalarda en büyük sıkıntı, dönüşüm bölgesinde yaşayan ailelerin ikna edilmesi. Bakanlık ya da belediye hakemlik yaparak adil davranmak için elini taşın altına koyana garantör olmak zorundadır."
    
     -"İzmir önemli potansiyele sahip"-
    
     GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya ise İzmir'in gayrimenkul konusunda İstanbul, Ankara ve Bursa ile birlikte ilk dörtte yer aldığını belirtti.
     EXPO 2020 adayı İzmir'in potansiyelini değerlendiren Gökkaya, "İzmir turizm yatırımlarında öne çıkıyor. EXPO düzenlenmesi ile konaklama ihtiyacı doğacaktır. İzmir, fuar, kongre, termal, sağlık, eko ve kruvaziyer turizminde önemli potansiyele sahip" dedi.
    
    
    


Bu haberi 444 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir