İZKA desteği lisanssız elektrik üretimine ilgiyi artırdı "Yenilenebilir enerji ve çevre…

  • Yazı boyutu
İZKA desteği lisanssız elektrik üretimine ilgiyi artırdı 
  "Yenilenebilir enerji ve çevre…

İZKA desteği lisanssız elektrik üretimine ilgiyi artırdı "Yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri" alanında İZKA tarafından uygulamaya konulan mali destek programıyla İzmir'de lisanssız elektrik üretimi için 43 başvuru yapıldı

İzmir Kalkınma Ajansının uygulamaya koyduğu "yenilenebilir enerji ve çevre teknolojileri" konulu mali destek programıyla kentte 43 yeni lisanssız elektrik üretim santrali başvurusu yapıldı.
     İzmir Kalkınma Ajansından yapılan yazılı açıklamada, 17 Aralık 2012 tarihinde ilana çıkılan "Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı", 500 kilovat/saat kapasiteye kadar lisanssız olarak kurulabilen enerji üretim tesislerine ilgiyi artırdığı belirtildi.
     Projenin ilana çıkılmasından son başvuru tarihi olan 1 Şubat 2013 tarihine kadar geçen sürede, mali destek programından yararlanmak üzere Gediz Elektrik Dağıtım AŞ'ye (GEDAŞ) lisanssız elektrik üretimi için 43 başvurunun yapıldığı kaydedilen açıklamada, toplam 15 megavat kurulu güce karşılık gelen başvuruların 22'sinin güneş enerjisi, 15'inin rüzgar enerjisi, 3'er adedinin de biyogaz ile rüzgar ve güneş enerjisi sistemlerinden oluşan hibrit santraller için yapıldığı bildirildi.
    
     -Programa başvuru süresi uzatıldı-
    
     İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı" ile İzmir ekonomisine 25 milyon lira kaynak aktarılacağını belirtti.
     Programın yoğun ilgi gördüğünü ve şu ana kadar destek imkanından yararlanmak için GEDAŞ'a 43 lisanssız üretim başvurusu yapılarak ajansa proje sunulduğunu dile getiren Can, programa olan yoğun ilgi nedeniyle proje başvuru süresinin 15 Şubat'ta kadar uzatıldığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir