İyi Yatırım Zirvesi -Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle ilişkiler ve Kambiyo Genel Müdürlüğü…

  • Yazı boyutu
İyi Yatırım Zirvesi
  -Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle ilişkiler 
  ve Kambiyo Genel Müdürlüğü…

İyi Yatırım Zirvesi -Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle ilişkiler ve Kambiyo Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ertürk: -"İş melekleri, yatırım yaptıkları tutarın yüzde 75'ini yıllık beyannamelerine konu kazanç ve iratlarından indirebilirler"

Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle ilişkiler ve Kambiyo Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakan Ertürk, iş meleklerinin, yatırım yaptıkları tutarın yüzde 75'ini yıllık beyannamelerine konu kazanç ve iratlarından indirebileceklerini söyledi.
     TEPAV'da düzenlenen "İyi Yatırım Zirvesi"nde konuşan Ertürk, iş meleklerine yönelik yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi.
     Ertürk, yasal düzenlemelerde "İş Meleği" kavramı yerine "Bireysel Katılım Yatırımcısı" kavramını kullandıklarını belirtti.
     Söz konusu yasal düzenlemelerin dört temel amacı olduğunu dile getiren Ertürk, "Amacımız ilk olarak Türkiye'ye finansal bir enstrüman kazandırmak ve kanuni altyapısını oluşturmak, ikinci olarak bir davranış kültürü ve kurumsallaşmış yapının Türkiye'de oturmasını sağlamak, üçüncü olarak iş meleğine ilişkin bir etik kültürünün Türkiye'de hakim olmasını sağlamak ve son olarak bu tip yatırımların artırılması adına devlet desteği sağlamak" ifadelerini kullandı.
     Ertürk, söz konusu yasal düzenlemeyle ilgili, "İş Melekleri, yatırım yaptıkları girişim şirketlerine ait iştirak hisselerini en az iki tam yıl elde tutmaları şartıyla yatırdıkları tutarların yüzde 75'ini yıllık beyannamelerine konu kazanç ve iratlarından hisselerin satın alındığı dönemde indirebilirler" diye konuştu.
     İş meleklerinin vergi matrahından yatırım yaptıkları tutarı düşebilmeleri için Bireysel Katılım Sermayesi Mevzuatı'nın gereklerini yerine getirmeleri ve yatırım yaptıkları girişimlerde en az iki sene yatırımlarını tutmaları gerektiğini ifade eden Ertürk, vergi desteğinden faydalanmak için yatırım yapılan şirketin yatırım almadan önceki son iki mali yıldaki net satışlarının yıllık 5 milyon liradan fazla olmaması, en fazla 50 çalışanı bulunması, başka bir şirketin kontrolünde olmaması, paylarının halka arz edilmemiş olması gibi şartların bulunduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 353 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir