İyi Yatırım Zirvesi -Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir: -"Melek yatırımcılar artık lisans…

  • Yazı boyutu
İyi Yatırım Zirvesi
  -Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir:
  -"Melek yatırımcılar artık lisans…

İyi Yatırım Zirvesi -Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir: -"Melek yatırımcılar artık lisans alabilecek ve vergi avantajlarından yararlanabilecek" -"ABD'deki Melek Yatırımcılar, 2010 yılında 150 milyon dolarlık yatırım yaptılar, 50 bin şirketin gelişimine katkı sağladılar ve 20 milyar dolar düzeyinde değer yarattılar. ABD'deki bir melek yatırımcının ortalama yatırım miktarı 50 bin dolar seviyesinde"

Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, Türkiye'deki melek yatırımcı sayısının artması için gerekli düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini anımsatarak melek yatırımcıların lisans alabileceğini ve vergi avantajlarından yararlanabileceğini kaydetti.
     TEPAV'da düzenlenen "İyi Yatırım Zirvesi"nde konuşan Özdemir, melek yatırımcıların, "start-up" aşamasındaki girişimcilere maddi ve manevi destek sunan yatırımcılar olduğunu söyledi.
     Angel Resource Institute'ın 2010 yılı istatistiklerine göre ABD'de 250 bin melek yatırımcı olduğuna dikkati çeken Özdemir, "ABD'deki Melek Yatırımcılar, 2010 yılında 150 milyon dolarlık yatırım yaptılar, 50 bin şirketin gelişimine katkı sağladılar ve 20 milyar dolar düzeyinde değer yarattılar. ABD'deki bir melek yatırımcının ortalama yatırım miktarı 50 bin dolar seviyesinde" ifadelerini kullandı.
     Özdemir, Endeavor Türkiye'nin 2007 yılından bu yana Türkiye'deki Yarının Büyük İşletmeleri'ne, destek verdiklerini anlattı.
     Girişimcilikte yaşanan en büyük problemin projelere ivme kazandırmak için ihtiyaç duyulan maddi ve manevi sermaye eksikliği olduğunu vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:
     "Endeavor olarak Türkiye'deki önde gelen işadamları ve işkadınlarını örgütleyerek Yarının Büyük İşletmeleri'ne mentorluk, rehberlik ve networking destek hizmetlerini sunuyoruz. Sunduğumuz bu manevi destekler ancak maddi sermaye ile birleşince akıllı sermayeyi oluşturuyor. Şu anda Türkiye'de 'start-up' aşamasında veya daha erken fikir aşamasında olan potansiyel Yarının Büyük İşletmeleri için maddi ve manevi sermaye seçeneklerinin çok kısıtlı olduğunu görüyoruz. İşte burada melek yatırımcılar önem kazanıyor."
     Türkiye'deki melek yatırımcı sayısının artması için gerekli düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, söz konusu düzenlemeler ile melek yatırımcıların lisans alabileceğini ve vergi avantajlarından yararlanabileceğini ifade etti.
    
     -Girişimcilere 41 milyon liralık kredi-
    
     Akbank Kobi Bankacılığı Pazarlama Müdürü Turgut Çatalkaya, İyi Yatırım Zirvesi'nin "Melek Yatırımcı" kültürünün Türkiye'de yaygınlaşmasına ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesine önemli katkılar sağladığını ifade etti.
     Son dönemlerde öne plana çıkan şirketlerin büyük çoğunluğunun arkasında girişimcilerin ve hayallerinin olduğunu söyleyen Çatalkaya, Türkiye'nin, genç ve dinamik nüfusuyla uluslararası işletmeleri kurabilecek girişimcileri yetiştirme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.
     Çatalkaya, melek yatırımcıların, girişimcilere sağladığı finansman desteğiyle ön plana çıktıklarına dikkati çekerek sermaye yapısı sağlamlaşan büyüme ve nakit akışı beklentisi güçlenen projelerin bankacılık sektörü açısından daha rahat kredi verilebilir hale geldiğini belirtti.
     Ekonomik ve sosyal kalkınmanın temelinde girişimciliğin yer aldığını vurgulayan Çatalkaya, "Akbank olarak geçen sene girişimcilerimize 'Girişimci Destek Paketi'ni hazırladık. Girişimcilerin önünü daha da açmak, onlara yeni finansman yaratabilmek için bir kredi havuzu oluşturduk. Bu kapsamda firmalara yaklaşık 41 milyon liralık kredi kullandırdık" diye konuştu.
    
     -TEPAV bünyesinde İnkübasyon Merkezi-
    
     TEPAV Küresel Girişimcilik Programı Direktörü Ussal Şahbaz, girişimciliğin TEPAV'ın önceliklerinden biri olduğunu ifada etti.
     Türkiye'deki bütün kurum ve kuruluşların girişimcilik konusuna olan ilgisinin arttığını belirten Şahbaz, Ankara'nın girişimcilikle ilgili çalışmaların merkezi olduğunu söyledi.
     Şahbaz, TEPAV bünyesinde İnkübasyon Merkezi kurduklarını ifade ederek söz konusu merkezin girişimciliğe önemli destekler sağlayacağını vurguladı.
     Melek yatırımcılığın, girişimciliğin merkezinde yer aldığını kaydeden Şahbaz, melek yatırımcıların girişimcilere sadece para değil aynı zamanda tecrübe ve network de sağladığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir