"İyi Tarım Uygulamaları Transferi" projesi -NKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Konukçu:…

  • Yazı boyutu
"İyi Tarım Uygulamaları Transferi" projesi
  -NKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Konukçu:…

"İyi Tarım Uygulamaları Transferi" projesi -NKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Konukçu: -"Türkiye'de yaklaşık 150 bin hektarda organik tarım yapılıyor"

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fatih Konukçu, Türkiye'de yaklaşık 150 bin hektarda organik tarım yapıldığını bildirdi.
     Konukçu, "İyi Tarım Uygulamaları Transferi" projesinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hububatlar, baklagiller, meyveler ve sebzeler gibi geniş bir tarımsal ürün yelpazesine sahip olduğunu söyledi.
     Fatih Konukçu, "Türkiye'de yaklaşık 150 bin hektarda organik tarım yapılıyor. Türkiye, fındık, incir, kayısı ve kiraz üretiminde dünya birincisi, kavun, pırasa ve vişnede de ikinci sırada yer alıyor. 2009'da Türkiye'nin tarımsal ürün ithalatı, işlenmiş gıda hariç 4 milyar 600 milyon dolar. İhracatı ise 4 milyar 500 milyon dolardır" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'nin 28 milyon hektarı tarım arazisi"-
    
     Türkiye'de sulu tarım yapıldığına işaret eden Konukçu, Türkiye'nin 78 milyon hektarlık alanının büyük bir bölümünün tarıma elverişli olduğunu dile getirdi.
     Konukçu, "Türkiye'nin 28 milyon hektarı tarım arazisi. Yapılan etütlere göre ekonomik olarak sulanabilecek 8 milyon 500 bin hektar alanın 2011 yılı itibariyle 5 milyon 600 bin hektarlık bölümü sulamaya açıldı" şeklinde konuştu.
    
     -Romanya-Türkiye ilişkileri-
    
     Romanya'nın İstanbul Başkonsolosu Stefana Greavu da son yıllarda Türkiye ile Romanya arasında yakın ilişkiler bulunduğunu ifade ederek, iki ülke arasındaki dostluğun gelecek için umut verici olduğunu söyledi.
     Greavu, "Romanya, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine destek verecek. Geçen hafta Romanya ve Türkiye dışişleri bakanları arasında bu konuda mutabakata varıldı. Aynı zamanda Türkiye'nin AB projelerine de destek vereceğiz" dedi.
     Konuşmaların ardından Romanya Arad Ticaret ve Sanayi Odası, Yunanistan Grevena Ticaret ve Sanayi Odası ile Tekirdağ Ticaret Borsası tarafından "İyi Tarım Uygulamaları Transferi" konusunda proje sunumları gerçekleştirildi.
     Toplantıya, Tekirdağ Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, Yunanistan'ın Edirne Başkonsolosu Katerina Varvarıgou, Tarım İl Müdürü Cevdet Soyak, Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay katıldı.
    
    
    

Bu haberi 406 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir