ITU Konsey toplantısı tamamlandı

  • Yazı boyutu
ITU Konsey toplantısı tamamlandı

İsviçre'nin Cenevre kentinde 4-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Başkanlığını ilk kez Türkiye'nin yaptığı ITU Konsey toplantısı tamamlandı

İsviçre'nin Cenevre kentinde 4-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Başkanlığını ilk kez Türkiye'nin yaptığı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Konsey toplantısı tamamlandı.
     BTK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen toplantının başkanlığını Türkiye adına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Ahmet Erdinç Çavuşoğlu yaptı. Türkiye, Konsey toplantılarında BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in başkanlığındaki bir heyet tarafından temsil edildi.
     Konsey toplantısının açılışında konuşan ITU Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure, ITU'nun dünya üzerindeki her canlının yaşam koşullarını geliştiren önemli işler yaptığını belirterek, mode yaşamın bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerden doğrudan etkilendiğini vurguladı. Konsey toplantısının gündeminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağlayacağı ileri stratejilerin ve genişbant erişim konularının yer aldığını bildiren Toure, şunları kaydetti:
     "Her ev, her işyeri, her kurum, her hastane ve her okulda bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkisi görülüyor. 2012 yılı, frekans spektrumunun kullanım etkinliğini artıracak gelecek nesil mobil teknolojiler, dünya gözlem ve meteoroloji uyduları, denizcilik ve hava sistemleriyle ilgili önemli kararların alındığı bir yıl olarak başladı. Bu yıl yine bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü için önemli kararların alınacağı yeni toplantılar yapılacak."
     2012 Konsey Başkanı olarak seçilen BTK Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Ahmet Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımında güven ve güvenliğin sağlanmasında ITU'nun rolünün güçlendirilmesi çalışmalarına devam edileceğini belirtti.
     Çavuşoğlu, internet ile ilgili aktivitelerde uluslararası işbirliğinin önemine dikkati çekerek, çocukların internet dünyasındaki tehlikelerden korunmasını sağlamak, bilgi ve iletişim teknolojilerinin iklim değişikliğine etkisini azaltmak ve engellilerin erişebilirliğini artırmak için ITU'ya büyük görevler düştüğünü bildirdi.
    
     -Konsey toplantısında 19 İlke Kararı ve Karar kabul edildi-
    
     Bu yılki toplantıya Konsey üyesi 48 ülkeden 341 delege, 31 gözlemci ülke temsilcisi ve 7 gözlemci sektör üyesi katıldı. ITU'nun gündemindeki konuların ele alındığı Konsey toplantısında 78 rapor ve katkı dokümanı incelenerek toplantı sonunda 19 İlke Kararı ve Karar kabul edildi.
     Ayrıca, yıl sonunda gerçekleşecek olan Uluslararası Telekomünikasyon Düzenlemeleri Dünya Konferansı (WCIT-12) için son katkı sunma tarihleri yeniden düzenlendi. Genel Sekreterlik ve Büroların 2013-2016 dönemi Faaliyet Planları kabul edildi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ITU Telecom 2012, WCIT-12 ve WTSA-12 için ev sahibi ülke anlaşması imzalandı. Dünya Radyokomünikasyon Konferansı'nın (WRC-15) yapılacağı yer ve tarihleri belirledi.
     Toplantının bitiminde ITU Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure tarafından Konsey'in başkanlık görevini yerine getiren Dr. Ahmet Çavuşoğlu'na gümüş madalya ve plaket takdim edildi.
     11-21 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bir sonraki ITU Konseyi'ne kadar Başkanlık görevi Türkiye tarafından yürütülecek. Türkiye, geçen yıl da Konseyin Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirmişti.
    
     -Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-
    
     Birleşmiş Milletler'in devletlerarası hukuk tüzel kişiliğini haiz bir uzmanlık kuruluşu olan ITU, aralarında Osmanlı Devleti'nin de bulunduğu 20 ülke tarafından 17 Mayıs 1865 tarihinde kuruldu.
     ITU'nun organları, Tam Yetkili Temsilciler Konferansı, Konsey, Genel Sekreterlik, Radyokomünikasyon Sektörü, Standardizasyon Sektörü ve Kalkınma Sektöründen oluşuyor. Birliğin faaliyetlerinin yürütülmesi, politikaların belirlenmesi, çalışma programları, bütçe ve harcamalarını onaylanması gibi görevler ITU Konseyi tarafından yerine getiriliyor.
    
    
    


Bu haberi 275 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir