İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Sanılanın aksine, meslek gruplarına ilişkin…

  • Yazı boyutu
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş:
  -"Sanılanın aksine, meslek gruplarına ilişkin…

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Sanılanın aksine, meslek gruplarına ilişkin değişiklik talepleri,çok fazla miktarda değildi" -"Meslek gruplarına ilişkin 189 itiraz geldi. Komisyon bu taleplerin 100 tanesini incelemeye uygun buldu" -"2013'e çok hızlı girmesek de, ekonomik kıpırdanmanın izlerini görüyoruz"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, oda ve borsalardaki meslek gruplarının yeniden düzenlenmesine yönelik itirazların sanılanın aksine çok fazla miktarda olmadığını belirterek, "Meslek gruplarına ilişkin 189 itiraz geldi. Komisyon bu taleplerin 100 tanesini incelemeye uygun buldu. Bu itirazlar üzerine gerçekleşen incelemelerde, mesleklerin gruplandırılmasında mevzuata ve hukuka aykırı işlem yapılmadığı görüldü" dedi.
     Murat Yalçıntaş, İTO Meclisi'nin mart ayı olağan toplantısında, yeni meslek gruplandırmalarına ve bu gruplandırmada NACE kodlarına yapılan itirazlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Yeni meslek gruplarının, üyelerin NACE kodlarına uygun şekilde belirlendiğini, isme dayalı meslek grupları yerine sayılara dayalı meslek grupları oluşturulduğunu ve bazı sektörlerin bir meslek grubu çatısı altında toplandığını ifade eden Yalçıntaş, yeni meslek gruplarına ilişkin gerek İTO'ya, gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB), gerekse Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na çeşitli itirazlar yapıldığını hatırlattı.
     Yalçıntaş, bunun üzerine TOBB'da, başkanlığını kendisinin yürüttüğü bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile yakın istişare içinde çalışarak, kararlarını Bakanlığın onayına sunduğunu ve faaliyetini tamamladığını anlattı.
     Meslek gruplarının oda ve borsalara tebliğ edildiği tarihler arasında, meslek gruplarına ilişkin 189 talep geldiğinin bilgisini veren Yalçıntaş, bu taleplerin bir kısmının, aynı komiteden farklı isimlerin yaptığı itirazlar olması sebebiyle mükerrer olarak nitelendirildiğini, komisyonun bu taleplerin 100 tanesini incelemeye uygun bulduğunu, 89 talebin ise meslek gruplandırılması mevzuatı ve esaslarına uygun görülmediğini ifade etti.
     Yalçıntaş, "Bu itirazlar üzerine gerçekleşen incelemelerde, mesleklerin gruplandırılmasında hiçbir maddi hata, yani mevzuat ve hukuka aykırı işlem yapılmadığı görüldü. Sadece çok az sayıdaki talepte, yorum ve bakış açısı farklılıklarına rastlandı. Komisyon taleplerini değerlendirirken takdir hakkını mümkün olduğunca mevzuat ile çelişmediği sürece üye lehine kullanmıştır" diye konuştu.
    
     -"Meslek komitesi sayısı tüm Türkiye'de sadece binde 8 oranında arttı"-
    
     Komisyonun, NACE kodlarına ilişkin itirazları görüşmediğini, çünkü bu itirazların yapılacağı mercinin Gelir İdaresi Başkanlığı olduğunu, komisyonun görev alanının ise sadece meslek gruplarının değerlendirilmesi olduğunu dile getiren Yalçıntaş, "Faaliyet kodu ve meslek grubu yenilenen 1,1 milyon faal üyede gelen değişiklik talebi, 10 binde 2 oranında kaldı. Komisyonun çalışmaları sonucunda, sadece 19 oda ve borsanın meslek grubu sayısında değişme oldu. Meslek komitesi sayısı tüm Türkiye'de sadece binde 8 oranında arttı. Böylece grup sayısı değişen oda ve borsa sayısı, yüzde 5 oldu. 365 odanın 346'sında, yani yüzde 95'inde değişiklik olmadı" diye konuştu.
     Değişiklik taleplerinin yüzde 23'ünün İstanbul'dan geldiğini, bunun da 1,1 milyon üyenin 350 bininin İstanbul'da bulunması sebebiyle normal olduğunu belirten Yalçıntaş, değerlendirmeler sonucunda İstanbul'daki 4 oda ve borsanın meslek grubu sayısı 179'dan 192'ye çıkarıldığını, meslek gruplarındaki artış oranının yüzde 7,3 olduğunu ifade etti. En çok yeni meslek grubunun 10 adet ile İTO'da, 5 adet ile İSO'da oluşturulduğunu aktaran Yalçıntaş, İTO'nun mayıs ya da haziran ayında yapılması planlanan seçimlere 81 meslek grubuyla gideceğini söyledi.
    
     -"Ekonomik kıpırdanmanın izlerinin görüyoruz"-
    
     Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler hakkında da değerlendirmede bulunan Yalçıntaş, 2012'nin ekonomide yumuşak inişin olduğu bir yıl olarak geride bırakıldığını, esas beklentilerinin 2013 yılına ilişkin olduğunu belirterek, Türkiye'nin 2013 yılına çok hızlı giremese de ekonomik kıpırdanmanın izlerinin görüldüğünü kaydetti.
     İşsizlik oranının Yunanistan'da yüzde 27, İspanya'da yüzde 26 iken, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Türkiye'deki 2012 yılı işsizlik oranını yüzde 9,2 olarak açıkladığını aktaran Yalçıntaş, bu oranla Türkiye'nin 2001 krizinden bu yana geçen 11 sene içinde en düşük işsizlik oranını elde ettiğini kaydetti.
     Yalçıntaş, dış ticaret rakamlarına bakıldığında ise ocak ayında 11,5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını ve bu rakamın, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 11,2'lik bir artışı gösterdiğini, tüm ocak ayları ihracatları içinde en yüksek değere de 2013'ün ocak ayında ulaşıldığını ifade etti.
     Türkiye'nin 81 ilinden 79'unun ocak ayında ihracat yaparken sadece Gümüşhane ile Kars'ın ihracat gerçekleştiremediğini, ihracat yapan 79 ilin 60'ının ocak ayı içindeki ihracatlarını artırdığına dikkati çeken Yalçıntaş, "Bütün bunlar ekonomimizin yavaş yavaş toparlanmaya başladığını gösteren rakamlar. İnşallah 2013 yılı içinde daha da güzel rakamlara görmeye devam ederiz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir