İTO'nun piyasa güven ile eğilim ve beklenti indeksleri -2012 yılı ekim döneminde İstanbul Piyasa…

  • Yazı boyutu
İTO'nun piyasa güven ile eğilim ve beklenti indeksleri
  -2012 yılı ekim döneminde İstanbul Piyasa…

İTO'nun piyasa güven ile eğilim ve beklenti indeksleri -2012 yılı ekim döneminde İstanbul Piyasa Güven İndeksi 95,15, piyasa eğilim ve beklenti indeksi ise 97,03 ile iyimserlik seviyesinin altında gerçekleşti -İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Yumuşak iniş senaryosu politikaları ekonomide beklenenden daha fazla bir etki yarattı"

İstanbul Ticaret Odası (İTO), üçer aylık dönemler itibariyle gerçekleştirilen İstanbul Piyasa Güven İndeksi ile İstanbul Piyasa Eğilim ve Beklenti İndeksi'nin 2012 yılı ekim ayı sonuçlarını açıkladı.
     Reel kesimin sektöre ve ekonomiye güveninin belirlenmesine yönelik olarak yapılan güven indeksi 2012 yılı ekim ayında temmuz ayına göre yüzde 3,8'lik azalış ve 95,15 indeks değeri ile iyimserlik seviyesi olan 100 puanın altında kalmaya devam etti.
     Sektörün ve ekonominin gelecekteki performans beklentilerini tespit eden İstanbul Piyasa Eğilim ve Beklenti İndeksi de 2012 yılı ekim ayında temmuz ayına göre yüzde 5,4 azalarak 97,03 puan oldu.
     İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, güven ve beklenti indekslerinde görülen gelişmelerin reel sektörün iyimserlik düzeyindeki gerilemeye işaret ettiğini kaydetti.
     Yumuşak iniş senaryosu politikalarının ekonomide beklenenden daha fazla bir etki yarattığını kaydeden Yalçıntaş, "Büyüme hızının gerilediğine belirterek şu değerlendirmede bulundu:
     "Yılın ilk altı ayında ekonomi yüzde 3,1 büyüdü. Halbuki 2011'in aynı döneminde bu rakam yüzde 10,2 olmuştu. İndekslere bakınca piyasalarda güven ve beklentinin azaldığını görüyoruz. Örneğin vergi ve enerji fiyatlarındaki artışlar, girdi maliyetlerini etkileyerek üreticiyi gerçekten zorlamaya başladı. Ayrıca yeni çek kanunundaki uygulamalar sonucunda piyasada karşılıksız çek ve senet sayısında da ciddi bir artış yaşıyoruz. Çeke güven azalınca, ekonomi de bundan olumsuz yönde etkileniyor."
     Piyasalarda durgunluğun en önemli göstergelerinden birinin yeni siparişler olduğunu belirten Yalçıntaş, "Ekim ayında İTO'nun güven ve eğilim araştırmasında yer alan yeni sipariş indeksi 78,19 ile iyimserlik sınırının oldukça altında kaldı. "Demek ki reel sektör yeni sipariş almakta zorlanıyor" dedi.
     Yalçıntaş, avro krizinin de bir türlü çözülemediğini, bir ay düzelir gibi görünen tablonun ertesi ay tekrar bozulmasının da beklentileri düşürdüğünü kaydetti ve bu tabloya rağmen özellikle geçen hafta Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırmasının, piyasada bir sonraki dönem beklentilerine olumlu yansıyacağına inandıklarını dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir