İTO Meclis Toplantısı -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş: -"İstanbul Park yatırımı için…

  • Yazı boyutu
İTO Meclis Toplantısı
  -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş:
  -"İstanbul Park yatırımı için…

İTO Meclis Toplantısı -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş: -"İstanbul Park yatırımı için yaptığımız toplam harcama 200 milyon lira civarındaydı. Eğer ihaleyi alan firma devam ederse yatırdığımız parayı geri almış olacağız"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, bir ülkenin imajının ancak o ülkeyi yurt dışında başarılı bir şekilde temsil eden markalarla artacağını ifade etti.
     İTO Meclis Toplantısında konuşan Yalçıntaş, iş adamı, ekonomisi güçlü bir ülkenin önemine işaret ederek, ülkelerin yurt dışında her şeyden önce imajıyla tanındığına dikkati çekti.
     Bir ülkenin imajının o ülkeyi yurt dışında başarılı bir şekilde temsil eden markalarla artacağını söyleyen Yalçıntaş, "Bu her şeyden daha çok önemlidir" dedi.
     İstanbul Park ihalesine ilişkin meclis üyelerini bilgilendiren Yalçıntaş, şunları kaydetti:
     "İstanbul Parkın tarihçesi 2003 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü ile 20 yıllık yap işlet devret sözleşmesinin imzalanması ile başladı. 2023 yılında üzerindeki tüm varlıklarla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Bu sebeple bizler ihalemizi 10 yıl 9 ay olarak yaptık. Zaten bu süre sonunda mülk üzerindeki bizlerin kullanım hakkı bitiyor ve Vakıflara devroluyor. 2005 yılında pist Formula 1'e kiralandı tarafımızca. 2 yıl bunu biz 4 kuruluşun (İTO, TOBB, iBB, İstanbul İl Özel İdaresi) kurduğu şirketler olarak bunu işlettik. Bizler hizmet odaklı bir kurum olarak kar odaklı bir iş yapamayız. Bu yanlıştır. Bu bağlamda biz bu pistin işletmesini kiraya vermeye karar verdik. 2007 yılından itibaren İstanbul Parkı F1 patronu Bernie Ecclestone işletmeye başladı. Ondan sonra 2011 yılında en son F1 yarışı yapıldı ve bu zamana kadar Bernie Ecclestone'nun firması tarafından çalıştırıldı. Bernie Ecclestone dolayısıyla F1 bu tarihte Türkiye'den çıkı. Çünkü, F1 yarışlarının Türkiye'de yapılabilmesi için Türkiye devleti Bernie Ecclestone firmasına 13 milyon dolar isim hakkı bedeli ödüyordu. 2003 yılında 7 seneliğine 13 milyon dolar ödendi. 7 sene sonunda 26 milyon dolar istendi. Türkiye vermeyince onlar da gitti."
     Pistin yine kendilerine kaldığını belirten Yalçıntaş, "Biz kar getiren bir iş yapamayız dedik ve kiraya vermek üzere ihaleye çıkmaya karar verdik. İhaleye çıkarttık. ihale neticesinde yıllık 9 milyon 100 bin liraya, artı KDV 11 milyon liraya senelik pisti kiraya vererek devrettik. Devletten yatırım için KDV alacağımıza mahsuben bizde kaldı. Bu verdiğimiz oran her yıl TEFE oranına göre artacak. Biz bu kiralamadan yaklaşık 11 sene boyunca, bu firma da mükellefiyetlerini yerine getirse bizim kazancımız yaklaşık 185 milyon lira olacak. Şu an bizim kasamızda geçmiş senelerden Bernie Ecclestone'den 15 milyon lira daha var. Vakıflara bunu devrettiğimiz dönemde bizim kasamızda 200 milyon lira tahmini birikimimiz olacak. Tabii Vakıflara şu an 480 bin lira kira ödüyoruz. Bizim yaklaşık bu İstanbul Park yatırımı için yaptığımız toplam harcama 200 milyon lira civarındaydı. Eğer ihaleyi alan firma devam ederse yatırdığımız parayı geri almış olacağız" şeklinde bilgi verdi.
     İTO olarak Avrupa Birliği (AB) ile son derece ilgili olduklarını söyleyen Yalçıntaş, şunları kaydetti:
     "Avrupa bizim için çok önemli. 2011 yılında bizler ihracatımızın yüzde 46'sını, ithalatımızın da yüzde 38'ini Avrupa ülkeleri ile gerçekleştirdik. Bu oran düşüyor. 2005 yılında yüzde 56 ihracat yüzde 46'ya düşmüş, ithalat yüzde 44 iken yüzde 38'e düşmüş. Bunun birinci nedeni AB'nin yaşamakta olduğu kriz, ikinci sebebi de AB ülkelerinin bizlere uyguladığı vize prosedürüdür. İTO ve iş adamlarımızın yaşadığı diğer bir sorun da Serbest Ticaret Anlaşmalarıdır. İTO olarak bizler de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bizler İstanbul'da yaşayan iş adamların vize almasını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ama elbette bu bir çözüm değil. Asıl çözüm bakanlığımızın yürüttüğü çalışmalardır."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir