İTO ile İTİCÜ iş birliği protokolü imzaladı -Protokol kapsamında, öncelikle Üniversite-İş Dünyası…

  • Yazı boyutu
İTO ile İTİCÜ iş birliği protokolü imzaladı
  -Protokol kapsamında, öncelikle Üniversite-İş Dünyası…

İTO ile İTİCÜ iş birliği protokolü imzaladı -Protokol kapsamında, öncelikle Üniversite-İş Dünyası İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Üniversite İktisadi İşletmesinin kurulması, öğrencilere staj ve iş bulma kolaylıklarının sağlanması gibi birçok alanda iş birliği amaçlanıyor -İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: -"İTİCÜ, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmelidir. Biz inanıyoruz ki Türkiye'nin ileri gitmesi, ekonomik refahın artması ve Türkiye'nin dünyanın 10. ekonomisi haline gelmesinin sırrı, sanayi ile akademik hayatın bir araya gelmesindedir"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile imzalanan iş birliği protokolüne ilişkin "İTİCÜ, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı yetiştirmelidir. Biz inanıyoruz ki Türkiye'nin ileri gitmesi, ekonomik refahın artması ve Türkiye'nin dünyanın 10. ekonomisi haline gelmesinin sırrı, sanayi ile akademik hayatın bir araya gelmesindedir" dedi.
     Yalçıntaş, İTO ile İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) arasında, üniversite-sanayi iş birliğine ilişkin düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, bu yılın İTO'nun 130. kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatarak, İTO olarak birçok sahada hem üyelerine hem de topluma hizmet etme gayreti içinde olduklarını kaydetti.
     İTO olarak topluma karşı ödedikleri sosyal sorumluluklarının en önemli noktasının eğitim olduğunu ifade eden Yalçıntaş, İTO'nun 1968 ile 2005 yılları arasında 14 okul yaptırdığını, 2005 ile 2012 arasında da yapım kararını aldığı 40 okul bulunduğunu söyledi.
     Yalçıntaş, İTO olarak eğitim alanındaki çalışmalarının göz bebeğinin İTİCÜ olduğunu anlatarak, "İTİCÜ, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı yetiştirmelidir. Biz inanıyoruz ki Türkiye'nin ileri gitmesi, ekonomik refahın artması ve Türkiye'nin dünyanın 10. ekonomisi haline gelmesinin sırrı, sanayi ile akademik hayatın bir araya gelmesindedir. Türkiye olarak başarılı netice alacağız. Bugün yapacağımız protokol, odamız ile İTİCÜ arasındaki iş birliğini sıkılaştıracağız" diye konuştu.
     Bir gazetecinin, Teknopark'taki iş birliğinin nasıl olacağı sorusu üzerine Yalçıntaş, "Teknopark'ın yapımı sürüyor. Bu arazi içinde İTİCÜ için bir yer beğenildi. Bu yer için gerekli çalışmaları yapacağız" dedi.
     İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ise, öğrenci öğretim üyesi ve fikirlerin küresel ölçekte dolaşımının önemli olduğunu belirterek, küresel ölçekte standart veri ve bilginin öğrencilere aktarılmasının ve farklı bilgi üretilmesinin önemine işaret etti.
     Prof. Dr. Ekren, üniversitelerin piyasa odaklı olup olmadıklarının göstergesinin, araştırma merkezlerinden anlaşıldığını ifade ederek, bu protokol kapsamında, Türkiye, toplum, piyasa ve iş dünyası başta olmak üzere birçok fayda sağlayacak kurumun bulunduğunu ve Üniversite İktisadi İşletmesini kurarak öğrencilerin akademik iş dünyasında daha pratik hale geleceklerini söyledi.
     İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken de bu protokolün en önemli tarafının, İTO ile üniversitenin yaptığı faaliyetlerin somut bir belgeye bağlanması olduğunu belirterek, en büyük güçlerini İTO'dan aldıklarını ve bunun hem ilmi hayatta hem de öğrenciler için iyi sonuçların elde edileceğini kaydetti.
     Erken, protokol kapsamında Üniversite-İş Dünyası İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kurulmasının düşünüldüğünü ifade ederek, "İki kurumun faaliyetlerini bu merkez içinde değerlendireceğiz. Kariyer merkezimizi geliştirdik. Hem çocukların staj bulması hem iş bulması konusunda destek sağlayacaklar" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından protokol imzalandı.
    
     -Proje hakkında-
    
     Yenilikçi fikirlere açık bir platformun oluşturulmasının planlandığı projede, her iki kurumun da kurucu ortak olduğu Teknopark İstanbul'da üniversitenin bilgi birikimi ve tecrübesini değerlendirdiği, iş dünyasının ihtiyaçlarının karşılandığı faaliyetlerin yapılmasını sağlayacak arazi tahsisi konusunda destek sağlanacak.
     Projede, üniversite ile İTO bünyesindeki tüm meslek komiteleriyle etkin iletişimin sağlanarak, Üniversite-İş Dünyası İlişkileri Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulacak.
     Türkiye'nin rekabet edilebilirliğine katkı sağlayacak fikirlerin uygulamaya geçmesine imkan verecek Üniversite İktisadi İşletmesinin kurulacağı projede, uygulamalı ağırlıklı ders ve çalışmaların sektör uzmanları ve alan eğitmenleri tarafından verilmesinde İTO'nun meslek komitelerinin görüş ve önerileri dikkate alınacak.
     Projede, öğrenciler için staj ve iş talepleri başta olmak üzere kariyer planlamasının somutlaştıracağı zemin oluşturularak, İTİCÜ'yü tercih edecek İTO üyelerinin çocuklarına, eğitim bedeli üzerinden yüzde 15'lik teşvik indirimi uygulanacak.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir