İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Medikal firmaları da Medula sistemine dahil edilmeli" -"Bu…

  • Yazı boyutu
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş:
  -"Medikal firmaları da Medula sistemine dahil edilmeli"
  -"Bu…

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: -"Medikal firmaları da Medula sistemine dahil edilmeli" -"Bu firmalar iç pazara 2,5 milyar dolar satış yapıyor, ayrıca 420 milyon dolarlık ihracatları var"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, medikal firmaları olarak bilinen tıbbi cihaz sektörünün Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ödeme sistemi olan Medula sistemine dahil edilmesi gerektiğini belirtti.
     Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, reçetesini alan bir hastanın hiçbir ödeme yapmadan eczaneden ilacını alabildiğini hatırlatarak, kendisine tıbbi bir cihaz yazılan hastanın da aynı şekilde cihazını alabilmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Hali hazırda SGK'nın uyguladığı otomatik ödeme sistemi MEDULA içinde tıbbi cihaz satışlarının bulunmadığına işaret eden Yalçıntaş, "Bu durum elbette, medikal firmalar aleyhine bir haksız rekabet oluşturuyor. Şu anda medikal bir cihaz almak isteyen bir hasta önce firmaya para ödüyor. Ardından bu parayı SGK'dan tahsil ediyor. Bu işlerin nasıl uzun uzadıya bir zaman aldığı hepimizin malumu. Bu sebeple medikal firmalarımız sıkıntı yaşıyor. Bunun bir an önce giderilmesi gerekiyor. Medikal firmaları da Medula sistemine dahil edilmeli" görüşünü ifade etti.
     Yalçıntaş, şunları kaydetti:
     "Medikal firmaların ürünleri Medula sistemi içine alınırsa, eline reçetesini alan hasta, doğrudan bir medikal firmaya gidip istediği ürünü alacak ve hiçbir ücret ödemeden çıkacak. Fatura ise SGK ile firma arasında tahsil edilecek. Böylece bir yandan hasta büyük kolaylık yaşarken, diğer yandan da medikal firmalar için serbest rekabet ortamı oluşturulacak. Aynı zamanda ödemede ve cihaz temininde de önemli kolaylıklar sağlayacak. Medikal firmaları küçümsenmeyecek yatırımlar yapıyor. Firmaların üreticilerle yaptığı anlaşmalar ve bankalara kredi borçları var. Yıllardır tıbbi cihaz ticaretini meslek olarak görmüş, tüm yatırımını bu konuya yapmış, kendisinin, ailesinin ve yanında çalışanların geleceğini bu işe yatırmış şirketleri yok sayamayız. Bu firmalar, tıbbi cihazları halkımıza sunmak için milyonlarca liralık altyapı, finans, eğitim ve Ar-Ge harcamaları yapıyor. Türkiye'de 6 binden fazla tıbbi cihaz ve malzeme satan firma var. Bunların çalışanları toplamı 60 binin üzerinde. Bu firmalar iç pazara 2,5 milyar dolar satış yapıyor, ayrıca 420 milyon dolarlık ihracatları var."
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir