İTKİB okullarından 400 öğrenci mezun oldu

  • Yazı boyutu
İTKİB okullarından 400 öğrenci mezun oldu

İTKİB okullarından 400 öğrenci mezun oldu

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nce (İTKİB) kurulan okullardan mezun olan 400 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
     Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Yenibosna'daki Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen törende konuşan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin büyük ülke olmak için aşmak zorunda olduğu sorunların başında işsizliğin geldiğini belirterek, ancak insanına iş bulan ekonomilerin büyüyebileceğini, bunda da mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını kaydetti.
     Büyüyen bir ekonominin çözemeyeceği sorunun olamayacağını anlatan Tanrıverdi, şu ifadelere yer verdi:
     "İnsanımıza iş kazandırırken, endüstrimizin ürettiği katma değeri de artırmamız lazım. Bunun yolu ise eğitimden geçiyor. Kim insanımıza eğitim ve iş veriyorsa, o kişi ülke için iyi bir şey yapıyor demektir. İTKİB olarak eğitim faaliyetlerimizi asli görevlerimiz arasında kabul ettik. Meslek liseleri, yüksek okullar kurduk, gezici eğitim merkezleri hazırladık, sertifika programları düzenledik. Ve bu eğitim faaliyetlerinde bulunan her bir kişi için iş olanakları araştırdık. Çok büyük bir kısmı için de bu olanağı yarattım"
     İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Lemi Tolunay da mesleki eğitimin önemine değinerek, sektörün sürekli, yeni ve genç meslek çalışanlarına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
     Kaliteli, iyi yetişmiş,kalifiye elemanların sektörü ileriye taşıyacağını anlatan Tolunay, mesleğin kitaplardan öğrenilemeyeceğini, bu sebeple mesleki eğitim verilen okullarda laboratuvar ortamının gelişmiş olması gerektiğini söyledi.
     Tolunay, okulların teknik ekipman ve olanaklar açısından ne kadar desteklenirse, okullardan yetişen gençlerin işe o kadar kolay adapte edileceğini belirterek, bu okulların doğru ekipmanla desteklenmesinin ve mümkünse işi iş üzerinde öğrenecek ortamın yaratılmasının sektörün vazifesi olduğunu kaydetti.
     Mesleki eğitimin önemine değinen Tolunay, sektörün sürekli, yeni ve genç meslek çalışanlarına ihtiyaç duyduğunu, kaliteli, iyi yetişmiş, kalifiye elemanların sektörü ileriye taşıyacağını belirterek, "Meslek kitaplardan öğrenilmez. Bu sebeple mesleki eğitim verilen okullarımızda laboratuvar ortamının gelişmiş olması gerekir. Okullarımızı teknik ekipman ve olanaklar açısından ne kadar desteklersek bu okullardan yetişen gençleri işe o kadar kolay adapte ederiz. O sebeple bu okulların doğru ekipmanla desteklenmesi, mümkünse işi iş üzerinde öğrenecek ortamın yaratılması sektörün vazifesidir" dedi.
     İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel ile öğrenci velilerinin katıldığı törenin sonunda mezun olan öğrencilere diplomaları verildi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir