İthalatta Standartlara Uygunluk Denetimi Tebliği -Firma adına yetkilendirilen kullanıcı, Bakanlık…

  • Yazı boyutu
İthalatta Standartlara Uygunluk Denetimi Tebliği
  -Firma adına yetkilendirilen kullanıcı, Bakanlık…

İthalatta Standartlara Uygunluk Denetimi Tebliği -Firma adına yetkilendirilen kullanıcı, Bakanlık internet sayfasının "E-İmza Uygulamalarına Giriş" bölümününden TAREKS üzerinden ithal partisine ilişkin verileri girerek, başvurusunu yapacak

İthalatta standartlara uygunluk denetimi çerçevesinde; firma adına yetkilendirilen kullanıcı, Ekonomi Bakanlığı internet sayfasının "E-İmza Uygulamalarına Giriş" bölümününden TAREKS (Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi) üzerinden ithal partisine ilişkin verileri girerek, başvurusunu yapacak
     Ekonomi Bakanlığı'nın, "Bazı Ürünlerin İthalatta Uygunluk Denetimine Dair Tebliği" 15 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'nin bugünkü 2. Mükerrer sayısında yayımlandı.
     Buna göre, aralarında sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), bebekler için emzikler ve benzeri eşyalar, tornavidalar, termosifonlar, jantlar, süspansiyon amortisörleri, fişekler ve tekrar doldurulamayan gazlı cep çakmakların da bulunduğu bazı ürünlerin ithalat denetimine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.
     Bu tebliğ kapsamındaki ürünleri ithal etmek isteyen firmaların, 29 Aralık 2011 tarihli ve 28157 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi Tebliği çerçevesinde, TAREKS'te tanımlanması ve firma adına TAREKS'te işlem yapacak en az bir kullanıcının yetkilendirilmiş olması gerekiyor.
     Firma adına yetkilendirilen kullanıcı, Bakanlık internet sayfasının "E-İmza Uygulamalarına Giriş" bölümününden TAREKS üzerinden ithal partisine ilişkin verileri girerek, başvurusunu yapacak.
     Başvuru üzerine, TAREKS tarafından firmaya sadece TSE nezdindeki işlemlerini takip edebilmesi amacıyla bir başvuru numarası verilecek ve verilerin doğru, eksiksiz ve zamanında girilmesinden kullanıcı sorumlu olacak.
     Kullanıcıların TAREKS üzerinden beyan ettiği bilgilere göre, fiili denetime yönlendirilen ürünler TAREKS aracılığıyla yapılacak risk analizine göre belirlenecek. Risk analizinde kullanılacak kriterler, gerektiğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TSE ve ilgili diğer tarafların da görüşü alınarak, Bakanlıkça belirlenebilecek.
     Kullanıcı, denetim sürecine ve sonucuna ilişkin sorgulamaları TAREKS aracılığıyla yapacak. Denetim sürecine ve sonucuna ilişkin bildirimler, Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında yapılan "Yetkilendirme Başvuruları" uygulamasında beyan edilen elektronik posta adresine iletilecek. Ayrıca, yapılan denetimde, üründe standarda aykırılık tespiti halinde durum ilgili gümrük idaresi ile ithalatçıya yazıyla ayrıca bildirilecek.
     Ürünün ithal edilebileceğine dair 15 haneli TAREKS referans numarasının, gümrük beyannamesinin 44 no'lu hanesinde yer alan Bakanlığa ait alana firma tarafından kaydedilmesi zorunlu tutulurken, aksi takdirde ürünün ithaline izin verilmeyecek.
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir