İthalatta haksız rekabetin önlenmesine dair tebliğler -Çin menşeli polyester elyaf ve belirli ateş…

  • Yazı boyutu
İthalatta haksız rekabetin önlenmesine dair tebliğler
  -Çin menşeli polyester elyaf ve belirli ateş…

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine dair tebliğler -Çin menşeli polyester elyaf ve belirli ateş tuğlaları için nihai gözden geçirme soruşturmaları açılmasına karar verildi

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, Çin menşeli polyester elyaf ve belirli ateş tuğlaları için nihai gözden geçirme soruşturmaları açılmasına karar verildi.
     Ekonomi Bakanlığının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğleri Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, yerli üretici SASA Polyester Sanayi AŞ, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli "polyester elyaf" ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle ÇHC için bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını talep etti. Söz konusu başvuru, Usaş&Fiber Geri Kazanım San. ve Tic. AŞ, Bozoğlu Tekstil San. ve Tic. AŞ, Ertona Tekstil Plastik Geri Dönüşüm San. ve Tic. AŞ, Ritaş Kimya ve Tekstil San. ve Tic. AŞ, Yılmaz Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd.Şti, Milkay Teknik Tekstil Sanayi AŞ ve E.U.R.O. Fiber Tekstil Plastik Elyaf San. ve Tic. Ltd.Şti firmaları tarafından da desteklendi.
     İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, bir nihai gözden geçirme soruşturmasının açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğuna, ÇHC menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.
    
     -Çin menşeili ateş tuğlaları-
    
     Yerli üreticiler Kütahya Manyezit Sanayi AŞ (Kümaş) ile Süperateş Ateşe Mukavim Malzeme Sanayi AŞ (Süperateş), Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli "belirli ateş tuğlaları" ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemlerin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını talep etti.
     Söz konusu başvuru, Konya Selçuklu Krom Magnezit Tuğla Sanayi AŞ, Haznedar Refrakter Sanayi AŞ ve Sörmaş Söğüt Refrakter Malzemeleri AŞ tarafından da desteklendi.
     İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, bir nihai gözden geçirme soruşturmasının açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğuna, ÇHC menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.
    
     -Hindistan menşeli "Granit"-
    
     Öte yandan yerli üreticiler Granitaş Granit Sanayi ve Pazarlama AŞ (Granitaş) ile Silkar Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ (Silkar), Hindistan menşeli "Granit" ithalatının dampingli fiyatlarla yapıldığına ve bu ithalat nedeniyle zarar gördüklerini iddia etti.
     Yerli üretim dalının yapmış olduğu bu başvuru üzerine, Hindistan menşeli "Granit" için bir damping soruşturması başlatıldı. Daha sonra Granitaş ve Silkar firmalarının şikayetlerini geri çekmeleri üzerine İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu damping soruşturmasının önlemsiz olarak kapatılmasına karar verdi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir