İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ -Çin Halk Cumhuriyeti ve Brezilya menşeli…

  • Yazı boyutu
İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ
  -Çin Halk Cumhuriyeti ve Brezilya menşeli…

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ -Çin Halk Cumhuriyeti ve Brezilya menşeli boru parçalarının ithalatında yürürlükteki dampinge karşı önlemlerin Tayvan üzerinden etkisiz kılındığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı

Çin Halk Cumhuriyeti ve Brezilya menşeli boru parçalarının ithalatında, yürürlükteki dampinge karşı önlemlerin Tayvan üzerinden etkisiz kılındığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.
     Ekonomi Bakanlığı'nın "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ" i Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Tebliğde, boru bağlantı parçalarının Çin Halk Cumhuriyeti ve Brezilya menşeli olanlarının ithalatında dampinge karşı önlemler yürürlüğe konulduğu hatırlatıldı.
     Eşyanın Bulgaristan, Endonezya, Hindistan ve Tayland menşeli olanlarının ithalatı için de değişen miktarlarda dampinge karşı önlemler yürürlüğe konulduğu belirtilen Tebliğde, Trakya Döküm Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, anılan eşyanın Çin Halk Cumhuriyeti menşeli ithalatında uygulanan dampinge karşı önlemin, "bu ülke menşeli boru bağlantı parçalarının Çin Tayvanı (Tayvan) üzerinden Türkiye'ye ihraç edilmesi suretiyle etkisiz kılındığı" iddiası ile Bakanlığa başvurduğu kaydedildi.
     Soruşturma konusu ürünün genel ithalatının son dönem itibariyle dalgalı bir seyir izlediği, Tayvan menşeli ithalatında ise artış gözlemlendiği bildirilen Tebliğde, ancak bu hususun, uluslararası veri kaynaklarından elde edilen Tayvan'ın Türkiye'ye ihracat verileriyle ciddi farklılıklar gösterdiği ifade edildi.
     Tayvan'da mukim bazı ihracatçıların Çin Halk Cumhuriyeti'nde fabrikalarının bulunduğunun belirlendiği kaydedilen tebliğde, incelemeler sonucunda, yürürlükteki dampinge karşı önlemlerin, Tayvan üzerinden etkisiz kılındığına dair ciddi bilgi ve bulgular tespit edildiği ve soruşturma açılmasına karar verildiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir